Wdech i wydech - wszystko o inhalatorach
Zdrowie

Wdech i wydech - wszystko o inhalatorach

Inhalator jest specjalnym urządzeniem, dzięki któremu lekarstwo trafia do naszych dróg oddechowych. Ma on zastosowanie doraźne m.in. w chorobach górnych dróg oddechowym oraz w czasie leczenia astmy. Ze względu na  szybkie działanie i natychmiastowe efekty, leczenie wziewne jest bardzo popularne wśród astmatyków. Na rynku dostępna jest bogata oferta inhalatorów, dostosowanych do potrzeb pacjentów. 

Czym jest inhalacja?

Inhalacja nazywana jest również nebulizacją, to innymi słowy dostarczenie substancji leczniczych do drzewa oskrzelowego i pęcherzyków płucnych w postaci pary wód mineralnych, roztworów, czy też leków . Zazwyczaj, w ten sposób podawane są lekarstwa, które działają rozkurczowo i ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny, a także mają właściwości przeciwzapalne. 

Inhalację stosuje się w czasie leczenia chorób tj.:

 • Astma oskrzelowa,
 • Mukowiscydoza,
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli,
 • Przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • Rozedma płuc,
 • Zapalenie płuc,
 • Nadciśnienie tętnicze płuc

Czym jest inhalator?

Inhalator to urządzenie, które używane jest do zabiegów leczniczych. Zabiegi te, polegają na wdychaniu roztworów leków lub aerozoli. Zazwyczaj do inhalacji stosowane są leki rozkurczowe oraz preparaty przeciwzapalne oraz takie, które oparte są na bazie antybiotyków. Inhalatory zazwyczaj są atrybutem osób chorych na astmę, alergię oraz przewlekłe zapalenie dróg oddechowych.

Mówiąc o inhalatorze mamy na myśli urządzenie służące do rozprowadzania leku w powietrzu, natomiast nebulizator stanowi część inhalatora, do której wprowadza się lek. To właśnie w nebulizatorze dochodzi do rozpylenia cząstek. Wiele inhalatorów posiada nebulizatory, ale niestety nie wszystkie. Z tego względu warto uważnie dokonywać zakupu urządzenia. 

Jakie są rodzaje inhalatorów?

Inhalator ultradźwiękowy - generowanie aerozolu odbywa się dzięki ultradźwiękom wytwarzającym cząsteczki poniżej 5 µm. Urządzenia te nie są hałaśliwe i zasila się je za pomocą baterii. Z powodu podwyższonej temperatury działania nie nadają się one do podawania antybiotyków.

Inhalatory pneumatyczne - dzięki temu rodzajowi inhalatorów można poddać każdy typ leków, a jego cena jest niska. Niestety sprzęt ten nie należy do cichych, dlatego nie jest to najlepszy wybór inhalatora dla dzieci. 

Inhalatory membranowo - siateczkowe - są to urządzenia, które zadowalają swoją wydajnością, działają na zasadzie wzbudzania w wibrację membrany, która wytwarza aerozol. Dodatkowo, można używać ich z każdym rodzajem leków, niestety ich cena nie należy do najniższych. Polecane są do stosowania osobom chorym przewlekle. 

Inhalatory kieszonkowe - do tej grupy zalicza się modele ciśnieniowe oraz proszkowe; zawierają one gotowy lek do podawania wziewnego.

Wdech i wydech - wszystko o inhalatorach

Jaki inhalator wybrać?

Dokonując zakupu inhalatora najlepiej wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

 • rodzaj leków z jakimi będzie się używać inhalatora
 • szybkość rozpylania, co wpływa na czas trwania inhalacji
 • warunki, w jakich będzie odbywać się inhalacja
 • liczba  i wiek osób, które będą używać nebulizatora; w przypadku dzieci tempo rozpylania powinno być wolniejsze niż w przypadku dorosłych, należy zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez urządzenie
 • wielkość cząstek, do jakich inhalator rozpyla lek generujący aerozol

inhalatoryi nebulizatory przeznaczone są zarówno dla dzieci i dorosłych. Wykorzystywane są w profilaktyce oraz leczeniu chorób układu oddechowego. Inhalacje są metodą terapii, która w ostatnich czasach cieszy się niezmierną popularnością. Stało się tak m.in. dzięki pojawieniu się na rynku różnego rodzaju inhalatorów.

Zobacz więcej podobnych postów