Terapia manualna- sprawdź, co to jest
Zdrowie

Terapia manualna- sprawdź, co to jest

Terapia manualna pomaga złagodzić ból pleców i tkanek miękkich. Zmniejsza sztywność stawów, przywracając normalny zakres ruchu. Obejmuje różne techniki, takie jak masaż tkanek miękkich, mobilizacja i manipulacja stawów, drenaż limfatyczny oraz pasywny i wspomagany ruch funkcjonalny. Często łączy się ją z różnymi ćwiczeniami, by poprawić jakość życia pacjenta. Zobacz, co warto jeszcze o niej wiedzieć.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na tę terapię?

Niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejszą jest ulga w bólu, ale istnieją też liczne dowody na to, że zwiększa przepływ krwi i poprawia ruchomość stawów. To jedna z najstarszych form leczenia, datowana na 400 lat pne. 

Poprawia samopoczucie. Pozwala zwiększyć lub utrzymać sprawność fizyczną na wysokim poziomie. Zapobiega lub eliminuje ograniczenia spowodowane upośledzeniem funkcji i struktur ciała. Dzięki temu pacjent znów może wrócić do normalnej aktywności i cieszyc się życiem.

Jaka jest różnica między terapią manualną a fizjoterapią?

Wiele osób używa zamiennie tych dwóch pojęć. Jednak warto pamiętać, że nie jest to to samo. Pamiętasz zbiory i podzbiory? Terapię manualną możesz traktować jako podzbiór fizjoterapii.

Terapia manualna- sprawdź, co to jest

Wspólna manipulacja i mobilizacja

Po dokładnym zbadaniu bólu i urazu fizjoterapeuta, używając rąk, stwierdzi, który staw wymaga manipulacji lub mobilizacji. Najczęściej jest to kręgosłup, ramię, łokieć, biodro, kolano, kostka i stopa.

Manipulacja stawem wymaga szybkiego, ale niewielkiego nacisku na staw. Przynosi natychmiastową ulgę w bólu i lepszą mobilność. Towarzyszy mu, choć nie zawsze, charakterystyczny dźwięk “kliknięcia” lub trzaski.

Z kolei mobilizacja to wolniejszy ruch stawu w określonym kierunku. W zależności od urazu fizjoterapeuta może najpierw zdecydować się na mobilizację sztywnego stawu, a później przystąpić do manipulacji. Wcześniej poinformuje Cię o ryzyku i korzyściach związanych z terapią. Odpowie również na wszystkie Twoje pytania i wyjaśni wątpliwości.

Później ułoży Cię w wygodnej i bezpiecznej pozycji. Początkowo zastosuje delikatny nacisk na staw. Jeśli nie będziesz odczuwać dyskomfortu i wyrazisz na to zgodę, wykona trochę mocniejszy i szybszy ruch. 

Coraz bardziej popularna terapia manualna kręgosłupa w gabinecie OrtoRehaSport Kraków wykonywana jest przez doświadczonych specjalistów.

Techniki energizacji mięśni

Techniki energizacji mięśni (MET) to forma terapii, w której mięsień pacjenta jest aktywnie skurczony z kontrolowanej pozycji w określonym kierunku w stosunku do siły przeciwnej. MET można wykorzystać do normalizacji zakresu ruchów stawów, wzmocnienia osłabionych mięśni, przywrócenia napięcia, poprawy krążenia oraz funkcji mięśniowo-szkieletowych.

Jest to łagodna forma rozciągania, którą stosuje się bezpiecznie w ramach procesu rehabilitacji po urazie. 

Terapia manualna- sprawdź, co to jest

Terapia aktywna (ART)

To nieinwazyjna technika terapii manualnej. Koryguje ograniczenia tkanek miękkich, które powodują ból i problemy z poruszaniem się. Celem zabiegu jest rozbicie tkanki bliznowatej i zrostów w celu zoptymalizowania funkcji w ciele. 

Te techniki można zastosować zarówno w stanach ostrych, jak i przewlekłych, obejmujących mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy i powięź.

Zobacz więcej podobnych postów