Katar to jedna z dolegliwości, która dokucza nam nawet kilka razy w roku. Może występować w różnej postaci i mieć rozmaite podłoże. Możemy wyróżnić katar alergiczny oraz niealergiczny. Często powoduje on uczucie ogólnego rozbicia i dyskomfortu.
Czym jest katar i dlaczego się pojawia?
Kator to jeden z podstawowych objawów przeziębienia. To obronna reakcja organizmu, która objawia się wystąpieniem wodnistej lub śluzowej wydzieliny z nosa. Jego główną funkcją jest pozbycie się infekcji, które znajdują się na błonach śluzowych nosa.
Dlaczego katar się pojawia? Główną przyczyną są pewne grupy wirusów, a mianowicie - rinowirusy, koronawirusy oraz adenowirusy. Często katarowi towarzyszą objawy takie jak obrzęk małżowin nosowych oraz zatkany nos. Wraz z nieżytem nosa mogą pojawić się także symptomy przeziębieniowe, czyli podwyższona gorączka, zmęczenie i ból głowy.
Jakie rodzaje kataru wyróżniamy?
W momencie, gdy nasz układ odpornościowy jest osłabiony, jesteśmy bardziej podatni na “złapanie” różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów nieżytów nosa. Katar wirusowy jest wodnisty i rzadki, z kolei bakteryjny charakteryzuje się żółtym lub zielonkawym zabarwieniem. Dodatkowo, katar ropny może mieć nieprzyjemny zapach.
Nie zaleca się lekceważenia kataru, ponieważ może on prowadzić do zapalenia zatok, oskrzeli i płuc.
Jak ulżyć zatkanemu nosowi? - domowe sposoby
Katar potrafi uprzykrzyć życie, dlatego idealnym rozwiązaniem, aby się go pozbyć są sprawdzone domowe sposoby. Katar zazwyczaj trwa około tygodnia do 14 dni.
Jeśli czujemy, że coś nas “rozbiera” , najlepiej przygotować gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych takich jak: eukaliptusowy, miętowy, piniowy lub tymiankowy. Sprawdzą się one również w przypadku domowej inhalacji. W czasie inhalacji zastosować można także suszone zioła np. szałwia lub rumianek. Wystarczy dodać do miski z wodą kilka kilka kropelek olejku lub wrzucić zioła do wrzątku, a następnie nachylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychać parę nosem i wydychać ją ustami. Inhalacja ma za zadanie rozrzedzić wydzielinę znajdującą się w zatokach i nosie.
Innym domowym sposobem zwalczającym katar jest jedzenie czosnku. Ma on silne właściwości antyseptyczne i lecznicze. Używając czosnku, soku z cytryny , imbiru i kurkumy, można stworzyć leczniczą miksturę, która postawi na nas na nogi.