Soczewki jednorazowe czy miesięczne – które są lepsze?
Zdrowie

Soczewki jednorazowe czy miesięczne – które są lepsze?

Soczewki kontaktowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Sięga po nie coraz więcej użytkowników klasycznych okularów, którzy cenią sobie wygodę, dyskrecję oraz doskonałą jakość widzenia w każdych warunkach. Osoby planujące rozpoczęcie swojej przygody z soczewkami na początek mają do wyboru dwa rozwiązania – szkła jednorazowe przeznaczone do jednokrotnego użytku oraz soczewki miesięczne, które możemy nosić w trybie dziennym przez okres 30 dni.

Soczewki jednorazowe i ich właściwości – dla kogo będą dobrym wyborem?

Soczewki jednorazowe, nazywane także jednodniowymi, to doskonała opcja dla początkujących, którzy dopiero rozpoczynają korzystanie z tej nowoczesnej metody korekcji wzroku. Jak sama ich nazwa wskazuje, soczewki jednorazowe są przeznaczone do jednokrotnego użytku. Zakładamy je rano, nosimy przez cały dzień, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy do kosza. Następnego dnia, o ile zajdzie taka potrzeba, zakładamy nową parę i tak postępujemy codziennie. Soczewki jednorazowe nie wymagają cowieczornej pielęgnacji, zakupu płynów do ich czyszczenia ani poświęcania czasu kwestiom ich higieny.

Takie właściwości sprawiają, że soczewki jednorazowe są świetną propozycją dla osób, które chcą sprawdzić, czy w ich przypadku korzystanie ze szkieł kontaktowych się sprawdzi. To także doskonała opcja dla ludzi, którzy planują równoległe korzystanie zarówno z okularów i soczewek lub jedynie sporadycznie sięgają po szkła kontaktowe. Wreszcie, soczewki jednodniowe będą doskonałym wyborem na czas podróży, pobytu na łonie natury czy wypraw do miejsc, w których nie ma możliwości właściwego zadbania o dobry stan i higienę soczewek długoterminowych.

Soczewki jednorazowe czy miesięczne – które są lepsze?

Soczewki miesięczne i ich zalety – czym górują nad szkłami jednorazowymi?

Soczewki miesięczne są z reguły dedykowane osobom już przekonanym do korzystania ze szkieł kontaktowych. Ich codzienne użytkowanie jest bowiem nieco bardziej wymagające od soczewek jednorazowych – aby noszenie soczewek miesięcznych było zdrowe i komfortowe, niezbędne jest ich codzienne czyszczenie z osadów oraz przechowywanie w nocy w pojemniku wypełnionym specjalnym płynem. Użytkownicy soczewek 30-dniowych, oprócz samych szkieł, muszą więc zakupić odpowiedni preparat do ich pielęgnacji oraz nauczyć się prawidłowej techniki czyszczenia szkieł. Te drobne niedogodności wynagradza natomiast niższy koszt korzystania z soczewek miesięcznych, co czyni z nich rozwiązane zdecydowanie bardziej opłacalne od szkieł jednorazowych.

Soczewki miesięczne, ze względu na swój charakter, posiadają ponadto lepsze właściwości użytkowe od soczewek jednorazowych. Doskonale widać to na przykładzie szkieł Soflens 59 znanej i cenionej w branży okulistycznej marki Bausch&Lomb. Soczewki kontaktowe soflens 59 to rozwiązania o wysokim stopniu uwodnienia, który wynosi aż 59%. Ich zaletą jest podwyższona odporność na tworzenie się na ich powierzchni osadów białkowych, co ułatwia codzienną pielęgnację szkieł oraz minimalizuje ryzyko podrażnienia i infekcji oczu. Komfortowe noszenie przez cały okres użytkowania zapewnia natomiast zastosowana technologia UniFit, dzięki której soczewki kontaktowe soflens 59 idealnie dopasowują się do kształtu oka użytkownika oraz są praktycznie niewyczuwalne w trakcie użytkowania.

Zobacz więcej podobnych postów