Zagrożenie smogiem w Krakowie
Kraków

Zagrożenie smogiem w Krakowie

Smog niesie za sobą ogromne zagrożenie dla całej populacji, zgodnie z ogłoszonym przez Europejską Agencję Środowiska jednym z najbardziej zanieczyszczonym miast europejskich jest Kraków. Statystyki są nieubłagane i wskazują, że przez niemal połowę dni w skali roku wszelkie normy w tym zakresie są przekraczane.

Zagrożenie smogiem w Krakowie

Przyczyny złej jakości powietrza w Krakowie

Wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy znajduje się mała liczba podejmowanych działań prowadzących do poprawy jakości powietrza. Źródłem zanieczyszczeń są niewątpliwie piece węglowe znajdujące się jeszcze w wielu domach. Poprzez spalanie paliw ciekłych zmniejsza się emisja dobroczynnych składników do powietrza. Smog w Krakowie to niechlubna zasługa zanieczyszczeń generowanych przez pojazdy mechaniczne. Ich poruszanie się po stolicy Małopolski  generuje do atmosfery mnóstwo trujących substancji. Największym zagrożeniem są silniki diesla, które wytwarzają najwięcej tlenku azotu. Zły stan powietrza w Krakowie wynika również z niekorzystnego położenia miasta w dolinie. W efekcie powietrze bardzo wolno się przemieszcza, nie ma więc większych szans na konkretne ruchy powietrza.

Wpływ przemysłu na jakość powietrza

Negatywny wpływ na jakość powietrza w Małopolsce ma również dobrze rozwinięty przemysł. W okolicach Krakowa prężnie działa kilka elektrowni, który skutecznie zanieczyszcza cały obszar. W połączeniu z bezwietrzną pogodą, która dość często występuje skutki mogą być dalekosiężne. Poprzez nieustający ruch pojazdów mechanicznych unosi się pył z ulic, przez co rośnie jego stężenie w powietrzu, którym oddychamy. Wskazane powyżej przyczyny niepokojącej zawartości smogu w Krakowie stanowią jedynie niewielki ich procent. By ta tendencja uległa zmianie na lepsze niezbędne jest nakładanie surowych kar za palenie węglem. Sam zakaz niestety nie przynosi efektów, ponieważ mimo uchwalenia aktu prawnego, w praktyce niewiele się zmieniło. Jedynie skuteczna profilaktyka może uchronić przyszłe pokolenia przed życiem w zatrutym środowisku.

Zobacz więcej podobnych postów