Kraków to kolebka znakomitych pisarzy, laureatów wielu nagród, w tym Nobla z dziedziny literatury. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Stanisław Lem swoje życie i twórczość związali ze stolicą Małopolski, a ich dzieła przesączone są specyficzną atmosferą miasta. Kto by nie chciał ukradkiem zajrzeć do szuflady Pani Wisławy? Jakież to cuda musi skrywać jej wnętrze! Wbrew pozorom to nie jest takie trudne, ponieważ Kraków potrafi pokazywać światu wielkich pisarzy w atrakcyjnej formule, która zaciekawi młodszych i starszych czytelników. Literackie festiwale w Krakowie są więc nie tylko znakomicie zorganizowane, ale przede wszystkim fascynujące; co roku przyciągają nieprzebrane tłumy wielbicieli dobrego pióra z kraju i zagranicy.
Krakowskie Biuro Festiwalowe KBF
KBF już od ponad 20 lat organizuje wydarzenia kulturalne, które dzielą się na 8 głównych obszarów, takich jak: literatura, film, muzyka, sztuki wizualne, turystyka, inicjatywy lokalne, edukacja i biznes. Nie bez przyczyny literaturę wymienia się na pierwszym miejscu, ponieważ literackie festiwale w Krakowie uznaje się za jedne z najlepszych w całej Europie!
Szeroka działalność KBF świadczy o elastyczności organizatorów, którzy doskonale radzą sobie zarówno z ogromnymi widowiskami obliczonymi na 100-tysięczną publiczność, jak i kameralnymi eventami dla wąskiego grona największych zapaleńców. Klamra, która spina wszystkie wydarzenia to idea tworzenia dla Krakowa, jego mieszkańców oraz turystów, pragnących zaznać czegoś więcej niż tylko zwiedzania punktów na szlakach turystycznych. Przyjezdni często dzielą czas na poznawanie zabytków i historii miasta z aktywnym uczestnictwem np. w Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa, organizowanym wspólnie przez KBF i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Co łączy zmiany klimatu z pracą pisarza?
Na to pytanie najlepiej odpowiedzą goście zaproszeni na Bombę Megabitową w dniach 5-12 września 2022 w Krakowie. Tematem przewodnim będą zmiany klimatu, a pomysłami na to, jak im przeciwdziałać i jak się adaptować, podzielą się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, Sylwia Chutnik, Filip Springer, Adam Wajrak, prof. Marcin Wiącek, Piotr Witwicki i prof. Karolina Wigura, a także naukowcy z czołowych amerykańskich uczelni.
Festiwale w Krakowie organizowane przez KBF i partnerów angażują w aktualne, gorące tematy, którymi żyje świat. Ponadczasowy duch literatury Stanisława Lema jeszcze raz pokazuje się nam jako największy futurysta w dziejach, wykraczający daleko poza rogatki Krakowa, granice kraju, Europy, a nawet naszej galaktyki.
Literatura i kropka?
Festiwale literackie, akcje czytelnicze, spotkania i wykłady literackie, a także inne wydarzenia wokół twórczości pisarskiej to nie wszystko! Trzeba wspomnieć, że również muzyczne – klasyczne, jazzowe i awangardowe, kultury folkowej, eksperymentalne, dla młodych utalentowanych festiwale w Krakowie święcą ogromne triumfy. Warto zajrzeć do kalendarium wydarzeń na jesień 2022 i sprawdzić, co aktualnie dzieje się na kulturalnej mapie miasta.