Dziedzictwo kulturowe Krakowa i historia tego miasta.
Kraków

Dziedzictwo kulturowe Krakowa i historia tego miasta.

Historia Krakowa jest nierozerwalnie związana z dziedzictwem kulturowym. Nic, więc dziwnego, że to piękne miasto zachwyca tak wielu turystów. Światowej klasy zabytki i cenne skarby minionych epok przyciągają tu tłumy osób. Kraków to miasto, które naprawdę warto odwiedzić. Co zatem dobrze jest wiedzieć o historii tego miejsca?

Historia miasta Kraków – wydarzenia, o których warto pamiętać

Mówiąc o historii Krakowa warto wspomnieć o legendarnych początkach tego miasta. Opowieść o księciu Kraku, który za pomocą podstępu zwyciężył smoka sprawia, że wiele osób odwiedzających to miasto chętnie udaje się w takie miejsca jak Smocza Jama czy Kopiec Kraka na Wzgórzu Lasoty. Warto również wiedzieć o tym, że Kraków stał się jednym z głównych ośrodków państwa Polskiego już w 992 roku, kiedy to władzę przejął pierwszy król Polski Bolesław Chrobry. Istotnym wydarzeniem była także lokacja Krakowa na prawie magdeburskim dokonana przez księcia Bolesława Wstydliwego. Wydarzenie to miało miejsce w 1257 roku. To właśnie w tym czasie w mieście wyznaczono Rynek Główny, na którym wzniesiono wiele kamiennych ram sukiennych. O tym jak ważną metropolią europejską był Kraków może świadczyć między innymi zjazd książąt i monarchów, który odbył się w tym mieście w 1364 roku. W czasach srebrnego i złotego wieku w Krakowie powstawały liczne budowle tworzone i zdobione przez najwybitniejszych architektów i artystów, nauka i sztuka rozwijała się w dynamicznym tempie, a samo miasto było ważnym ośrodkiem handlu i produkcji rzemieślniczej. Wybitne indywidualności działały na terenie Krakowa także w epoce Młodej Polski. Wówczas to powstało tu wiele cennych dzieł z zakresu malarstwa historycznego i literatury.

Dziedzictwo kulturowe Krakowa i historia tego miasta.

Dziedzictwo kulturowe Krakowa, jako ważny czynnik decydujący o rozwoju miasta

Ślady historii Krakowa można odnaleźć w wielu różnych miejscach. Miasto zmieniało się na przestrzeni lat, miało swoje lepsze i gorsze czasy, jednak należy zauważyć, że nie brakuje tu obiektów, które przetrwały nawet te najcięższe chwile i które obecnie są wielką wartością dla miasta. Wiele budynków zostało również odbudowanych lub odnowionych tak, żeby mogły przypominać mieszkańcom i wszystkim osobom odwiedzającym to miejsce o dziedzictwie kulturowym Krakowa. W Krakowie znajduje się wiele ważnych dóbr kultury, które są niezwykle cenne dla obecnych i przyszłych pokoleń. Warto wiedzieć także o tym, że wiele ciekawych informacji o historii stolicy Małopolski w kontekście dziedzictwa kulturowego odnajdziemy na stronie internetowej krakowculture.pl. Na portalu Kraków Culture możemy sprawdzić również kalendarium wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie tego miasta. Tego typu wydarzenia są ważne, mają bowiem pozytywny wpływ na życie mieszkańców, pomagają im np. w uzyskaniu intersujących informacji o zwyczajach, tradycjach i historii regionu. Dziedzictwo kulturowe jest niezmiernie istotnym kapitelem tego miejsca. Pamiętajmy zatem o tym, że w naszym kraju to właśnie Kraków uznawany jest za stolicę kultury.

Zobacz więcej podobnych postów