Krakowskie legendy
Kraków

Krakowskie legendy

Kraków, jako jedno z najstarszych miast Polski ma bogatą historię, warto więc zapoznać się z niektórymi legendami, które czynią ówczesną stolicę tak wyjątkowym punktem na mapie. Niektóre z opowieści są dobrze znane, inne natomiast nie zostały tak rozsławione, jednak każda ma w sobie coś, co sprawia, że chętnie się ich słucha.

Najbardziej znane legendy krakowskie

Jedną z najbardziej znanych legend jest ta o Smoku Wawelskim i wyróżniającym się odwagą Szewczyku Dratewce, zna ją chyba każde dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej. Dzielny chłopiec zgładził potwora za pomocą siarki i smoły, którymi wypchał skórę barana, tak przygotowaną pułapkę zjadł Smok Wawelski. Chcąc ugasić palące pragnienie łapczywie zaczął pić wodę z Wisły, aż w końcu pękł. Na pamiątkę potwora siejącego spustoszenie w Krakowie obok Wawelu stoi jego podobizna wyrzeźbiona przez Bronisława Chromego. Wśród podań z Krakowem w tle znajduje się nieco bardziej mroczna opowieść o tajemniczym czakramie, rzekomo ukrytym na Wawelskim Wzgórzu. Miał być to kamień wyposażony w magiczne moce, który dzięki namaszczeniu przez świętych jest źródłem wyjątkowych pokładów energii. Prawdopodobnie został tam umieszczony przez hinduskiego boga Sziwę, do dzisiaj nie wiadomo, ile jest w tym prawdy, jednak faktem jest, że Hindusi często przyjeżdżają w celu modlitewnym na Wawel.

Krakowskie legendy

 Legenda o Wandzie oraz Wieżach Mariackich

Jednym z najpiękniejszych budowli w Krakowie jest Kościół Mariacki i zdobiące go wieże o różnych wysokościach, z ich powstaniem związane jest jedna z legend. Zgodnie z jej treścią wieże były jednocześnie wznoszone przez dwóch braci, jednak chorobliwa zazdrość mężczyzn doprowadziła do tragedii. Jeden z nich zabił drugiego, gdyż dostrzegł, że jego wieża jest wyższa, a następnie popełnił samobójstwo z powodu prześladujących go wyrzutów sumienia. Znana jest również legenda o bohaterskiej Wandzie, która skoczyła do Wisły, by uniknąć małżeństwa z obywatelem ówczesnej Germanii, w celu jej upamiętnienia usypano kopiec.

Zobacz więcej podobnych postów