W dniu 20 stycznia w Skawinie k. Krakowa rozpoczęła się druga tura bezpłatnych badań spirometrycznych. Badania spirometryczne to bardzo ważne badania czynności układu oddechowego.
W jakim celu przeprowadzane są badania w Skawinie?
Badania spirometryczne przeprowadzane w Skawinie mają na celu sprawdzenie wpływu smogu na zdrowie dzieci. Dzięki tego rodzaju badaniom będzie można określić, jaki wpływ na układ oddechowy uczniów ma zanieczyszczone powietrze. W badaniu weźmie udział 1500 dzieci. Będą to uczniowie siedmiu szkół podstawowych w Skawinie. Jak powszechnie wiadomo smog ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, a w szczególności na zdrowie dzieci, dlatego takie badania są ważne i potrzebne. Tego rodzaju działania mają duże znaczenie zwłaszcza w powiecie krakowskim, ponieważ smog jest tu powszechnym problemem.
Program ZONE
Badanie wpływu smogu na zdrowie dzieci to jeden z elementów projektu badawczo- rozwojowego „Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji – ZONE”. Program ten współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Oprócz Skawiny do programu przystąpiły też następujące miejscowości: Opoczno, Karczew, Nowy Targ, Zabrze, Ustroń, Mszana Dolna, Skała, Targówek (dzielnica Warszawy).
Pierwsza tura badań miała miejsce w ubiegłym roku. Odbyła się w miesiącach od kwietnia do czerwca. Wzięło w niej udział 1500 uczniów. Podczas pierwszej tury badań rodzice dzieci podpisali zgody na przeprowadzenie badań, a uczniowie otrzymali specjalne dzienniczki. Drugi etap badań rozpoczął się 20 stycznia bieżącego roku. Szacowany czas trwania drugiej tury to okres około jednego miesiąca. Dzięki badaniom spirometrycznym będzie można uzyskać informację na temat tego jak płuca dzieci radzą sobie ze smogiem w sezonie grzewczym. Będzie można także określić, różnice w stanie zdrowia dzieci, biorąc pod uwagę okres grzewczy i czas, w którym nie pali się w piecach. Ponadto rodzice uzyskają informację o stanie zdrowia swoich dzieci, dzięki temu będą w stanie w odpowiednim czasie podjąć właściwą diagnostykę i leczenie.