Niecałe dwa tygodnie pozostało do Dnia Wszystkich Świętych. Sprawdźmy, jak obecnie kształtują się ceny zniczy w sklepach, a ile kosztują bezpośrednio przy krakowskich cmentarzach. Bazując na zachowaniach kupujących znicze i wieńce w poprzednich latach, możemy także w tym roku spodziewać się dużych kolejek przed stoiskami na cmentarzach. Warto zaopatrzyć się więc w odpowiednią ilość zniczy już wcześniej i uniknąć płacenia wysokich cen.
Ceny na stoiskach w okolicy cmentarza
Aby kupić najtańszy, niewielki znicz bezpośrednio na cmentarzu trzeba liczyć się z wydatkiem od trzech do czterech złotych. Będzie to znicz zalewany woskiem, jednorazowy. Większy znicz, średnich rozmiarów, to wydatek od pięciu złotych wzwyż. Górna granica to kilkanaście złotych za duże znicze lub nawet kilkadziesiąt - w przypadku tych najbardziej zdobionych.
Ile kosztują znicze w popularnych marketach?
Od pewnego czasu w popularnych marketach można już kupić znicze. Klienci Biedronki, Lidla, Carrefour, czy Auchan mają do dyspozycji duży wybór zniczy w dość niskich cenach.
Najtańsze znicze z marketu kosztują mniej niż dwa złote za sztukę. Kupując zestaw kilku zniczy ta cena może być jednak jeszcze niższa. Większe i bardziej ozdobne znicze są nieco droższe, wciąż kosztują jednak zauważalnie mniej, niż te bezpośrednio przy krakowskich cmentarzach.
W marketach jest także spory wybór sztucznych kwiatów, a nawet wiązanek. Ich koszt to przeważnie od kilku do kilkunastu złotych.
W marketach dość tanio można również zaopatrzyć się we wkłady do zniczy.
Co ma wpływ na cenę zniczy?
Koszt kupna znicza w dużej mierze od miejsca zakupu. Najdroższe są produkty sprzedawane w pobliżu dużych cmentarzy. Tańsze znicze można znaleźć w supermarketach, warto jednak zaopatrzyć się w nie nieco wcześniej - tuż przed Świętem Zmarłych półki z artykułami na cmentarz mogą być już puste. Najniższe ceny można znaleźć w hurtowniach lub kupując towar przez Internet.
Na cenę zniczy duży wpływ ma ich rodzaj. Najdroższe są duże, eleganckie znicze na baterie - mogą posiadać czujnik zmierzchu lub nawet baterię słoneczną zasilającą znicz przez wiele miesięcy. Najtańsze są małe, proste znicze zalane woskiem. Dobrym kompromisem wydają się być średniej wielkości znicze, w których można zmieniać wkłady. Dość niewielkim kosztem zapewnimy w ten sposób możliwość wielokrotnego zapalenia znicza.