Fabryka Schindlera - ciekawy punkt na mapie Krakowa
Kraków

Fabryka Schindlera - ciekawy punkt na mapie Krakowa

Co roku do Krakowa w poszukiwaniu ciekawych atrakcji przyjeżdżają tłumy turystów. Na mapie miasta znajduje się wiele miejsc godnych polecenia. Wąskie uliczki Kazimierza, spacer nad Wisłą, urok Rynku - to wszystko sprawia, że zwiedzający nie chcą stąd wyjeżdżać. Interesujące może okazać się również Muzeum Miasta Krakowa, a konkretnie - Fabryka Emalia Oskara Schindlera. 

Czym była Fabryka Emalia Oskara Schindlera?

Fabryka Schindlera została założona w 1937 roku i była miejscem produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Początkowo była ona dzierżawiona, a następnie została wykupiona w 1939 r. przez niemieckiego przedsiębiorcę - Schindlera. Mieściła się ona przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie i działała do roku 1945 r. W zakładzie oprócz produkcji naczyń, wytwarzano również broń oraz menażki dla Wehrmachtu. Pracownikami fabryki byli w dużej mierze Żydzi, którzy przeznaczeni byli do eksterminacji, natomiast wpisani zostali na tzw. listę Schindlera, która uratowała ich od zagłady. Kiedy front wschodni zaczął się zbliżać do granic Krakowa, Schindler ewakuował swoją fabrykę wraz z pracownikami do Brunnlitz, ratując im tym samym życie. 

Fabryka Schindlera - ciekawy punkt na mapie Krakowa

Historia powstania muzeum

W 1947 roku Skarb Państwa przejął budynek fabryki mieszczący się na ulicy Lipowej. W 2007 roku podjęto decyzję, aby  obiekt ten przekazany został w ręce Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W ten sposób został utworzony oddział muzeum, w którym zwiedzać można stałą wystawę dokumentującą okres okupacji niemieckiej Krakowa w latach 1939-1945. Muzeum prezentuje dzieje fabryki w szerszym kontekście historycznym. Ekspozycja rozmieszczona jest w 45 salach. W pomieszczeniach muzealnych ukazano Kraków i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Wystawa podzielona jest na kilkanaście segmentów tematycznych: wojna 1939 r., rola Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne mieszkańców, los Żydów krakowskich, tajne państwo, a także dzieje ludzi pracujących w fabryce i historia samego Oskara Schindlera. Ekspozycje wzbogacone zostały wartościową dokumentacją zarówno fotograficzną, jak i archiwalną. 

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście Fabryki Schindlera, nie zwlekajcie. Historia zapisana na fotografiach i w źródłach archiwalnych stanowi niesamowitą skarbnicę wiedzy o przeszłości i dziejach Miasta Krakowa w czasie II wojny światowej.

Zobacz więcej podobnych postów