Polskie miasta znajdują się w czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych przez smog miast w Europie. Niechlubny tytuł smogowego lidera w naszym kraju otrzymało miasto Kraków. Powietrze w Krakowie pozostawia wiele do życzenia. Co prawda władze miasta podejmują szereg działań, które mają na celu walkę ze smogiem, ale w zwalczaniu zanieczyszczeń bardzo duże znaczenie ma także poziom świadomości mieszkańców.
W jaki sposób można kontrolować poziom smogu?
Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że smog stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. W ostatnim czasie popularna stała się mobilna aplikacja Airly, za jej pomocą w łatwy i szybki sposób można sprawdzić stan powietrza w Krakowie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ wszystkie najważniejsze informacje dotyczące pogody dostępne są w jednym miejscu. Informacje na temat smogu w Krakowie można ponadto uzyskać na stronie internetowej firmy. Dostępne są tam mapy, dzięki którym każdy z nas może śledzić aktualny stan zanieczyszczeń. Jeżeli w danym dniu powietrze w Krakowie nie jest najlepsze, wówczas warto ograniczyć swoją aktywność poza domem. Za pomocą map możemy sprawdzić zarówno powietrze w Krakowie, jak i w wielu innych interesujących nas lokalizacjach. W całej Polsce umieszczone są specjalne czujniki Airly, które zostały odpowiednio skalibrowane z państwowymi stacjami, dzięki temu w bardzo rzetelny sposób mierzą stężenie smogu w powietrzu. Na chwile obecna czujniki zainstalowane są w ponad 2000 lokalizacjach.
Dlaczego tak ważna jest śledzenie informacji o aktualnym poziomie zanieczyszczeń w powietrzu?
Smog powoduje wiele groźnych chorób. Nawet krótkotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Smog jest niebezpieczny dla wszystkich mieszkańców Krakowa, jednak szczególną uwagę na aktualny stan powietrza powinni zwracać przede wszystkim: rodzice małych dzieci (w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych), osoby starsze, alergicy oraz kobiety w ciąży. To właśnie dla tych grup smog jest szczególnie szkodliwy. Warto, więc przed wyjściem na spacer sprawdzić za pomocą map Airly, czy jakość powietrza w okolicy nie zagraża naszemu zdrowiu. Jeżeli powietrze w Krakowie jest bardzo zanieczyszczone to w takiej sytuacji lepiej pozostać w domu.
Jak my sami możemy wpływać na zmniejszenie poziomu smogu w powietrzu?
Kraków to miasto, w którym w trosce o powietrze wprowadzono całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Uchwała antysmogowa to duży krok w kierunku poprawy jakości powietrza w Krakowie. Bardzo ważne jest natomiast to, aby wszyscy mieszkańcy Krakowa przestrzegali nowych przepisów. Jak powszechnie wiadomo piece węglowe to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, dlatego aby powietrze w krakowie było lepsze, wprowadzenie tej ustawy było wskazane. Aby ograniczyć poziom zanieczyszczeń w powietrzu warto również zamiast jazdy samochodem zdecydować się na podróż komunikacją miejską. Zanieczyszczenia pochodzenia komunikacyjnego zawierają szereg trujących związków, niestety liczba samochodów osobowych w naszym kraju systematycznie rośnie.