Koszty ogrzewania w Krakowie – jak je zmniejszyć?
Kraków

Koszty ogrzewania w Krakowie – jak je zmniejszyć?

Mieszkańcy Krakowa od września 2019 roku nie mogą już ogrzewać swoich domów za pomocą paliw stałych. W ciągu kilku lat okresu przejściowego, mieszkańcy miasta, którzy posiadają instalacje grzewcze niespełniające norm ekologicznych, będą musieli je wymienić. To jednak nie wszystko. Część alternatywnych źródeł energii, które są dozwolone, do najtańszych nie należy – zwłaszcza w budynkach, w których mają miejsce duże straty ciepła.

Jak sobie z tym poradzić i jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domów jednorodzinnych? Rozwiązanie jest na szczęście dostępne dla wszystkich. Na dodatek państwo może nam pomóc w sfinansowaniu koniecznych inwestycji.

Lepsza termoizolacja domu – mniejsze rachunki za ogrzewanie

Ogrzewanie prądem lub gazem domów o złej termoizolacji może nam nieźle przetrzebić kieszenie. Odpowiednie ocieplenie całego budynku może skutecznie obniżyć koszty ogrzewania nawet o 50 procent, co w przypadku większych domów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Ocieplenie nie dotyczy jednak tylko ścian domu, ale także jego dachu i fundamentów. Na izolację budynku wpływają również inne elementy konstrukcji, takie jak okna i drzwi wejściowe.

Wymieniając starą stolarkę na okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, ocieplając dom z zewnątrz oraz odpowiednio izolując dach i poddasze, możemy zyskać olbrzymie oszczędności. O tym, jak ocieplać dom i poddasze i kiedy to robić, można przeczytać na ocieplenie-domu.com.pl. Można do tego wynająć firmę, która zajmie się wszystkimi koniecznymi pracami. Jednak ocieplenie poddasza nieużytkowego można wykonać samodzielnie przy zastosowaniu np. wełny skalnej lub wełny szklanej.

Koszty ogrzewania w Krakowie – jak je zmniejszyć?

Jak wygląda odpowiednia izolacja budynku?

Jeśli chcemy skutecznie ograniczyć straty ciepła w naszym domu, warto zadbać o to, aby izolacja poddasza miała grubość przynajmniej 30 centymetrów, a termoizolacja ścian co najmniej 10 – 15 centymetrów grubości. Dobór systemu ocieplenia oraz grubość izolacji powinny być jednak dobierane indywidualnie. Na straty ciepła wpływa bowiem również rodzaj materiału, z jakiego zbudowany jest dom oraz jego usytuowanie.

Dofinansowanie na termomodernizację

Ważnym elementem inwestycji obejmujących termomodernizację, jest możliwość odliczenia jej kosztów od podatku albo skorzystanie z dofinansowania z Programu Czyste Powietrze. W przypadku odliczenia kosztów maksymalna kwota ulgi, jaką można odliczyć, wynosi aż 53 000 zł.

Natomiast dofinansowanie z programu Czyste Powietrze objęte jest kryterium dochodowym. Im mniejszy dochód na jednego członka rodziny, tym większy procent dofinansowania. Regulamin przyznania środków rozróżnia 7 grup – gdzie największe wsparcie otrzymają osoby z dochodem nieprzekraczającym 600 zł na członka rodziny i jest to aż 90 procent dofinansowania dla całej inwestycji.

Zarówno ulga, jak i dofinansowanie pozwala nie tylko ocieplić dom jednorodzinny, ale także umożliwia wymianę całego systemu ogrzewania na bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Jest to świetne rozwiązanie dla mieszkańców Krakowa, którzy tak czy inaczej, będą musieli dostosować się do wymogów uchwały antysmogowej.

Zobacz więcej podobnych postów