Stare Miasto ostatnio zostało rozbudowane o nowoczesną sieć światłowodową. Inwestycję tę przeprowadził Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Dzielnica Kazimierz została bardziej wyposażona w monitoring, ponieważ znalazły się dodatkowe kamery na czterech skrzyżowaniach, a także przy kładce ojca Bernatka przy ulicy Podgórskiej. Co więcej, w planach pojawiły się wzmianki o instalacji kolejnych kamer.
Działania poprzedzające montaż kamer
Zanim dokonano instalacji nowych kamer na Kazimierzu dokonano czynności związanych z dopasowaniem obecnej infrastruktury. Ziemią przeciągnięto sieć światłowodową o długości dwóch kilometrów. Światłowód to inaczej transparentne włókno szklane z elementami tworzyw sztucznych, w których przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła (doprecyzowując fali światła widzialnego). Sieć taka ma ogromne korzyści. Jest bardzo odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, posiadają bezgraniczne możliwości przesyłania danych w bardzo szybkich prędkościach. Tego typu podłącz nie powoduje żadnych zakłóceń oraz ogromną zaletą jest także ich niewielka waga i wymiary. Podłącz tego typu nie jest trudna. Sieć dosyłowa doprowadzana jest do splittera czy zwrotnicy elektrycznej, który rozprowadza sygnał do konkretnych odbiorców. W Polsce sieć ta coraz bardziej jest rozwijana i jej zasięg jest coraz większy.
Montaż kamer
Nowe kamery zostały zainstalowane na słupach oświetleniowych w czterech skrzyżowaniach: Miodowej - Estery, Miodowej - Brzozowej, Estery - Warszauera, Bocheńskiej – Placu Wolnica oraz przy kładce Bernatka przy ulicy Podgórskiej. Cała inwestycja wyniosła 377 tysięcy złotych. Warto dodać, że mieszkańcy przychylnie odnoszą się do tej inwestycji, ponieważ w referendum w 2014 roku to oni byli za rozbudową sieci miejskiej monitoringu w Krakowie. Rozbudowa sieci trwa już od kilku lat. W 2018 roku miasto podglądane było przez 220 kamer. Od tego czasu cały czas liczba kamer w mieście wzrasta i wybierane są coraz to inne rejony, które wchodzą w zasięg sieci miejskiej monitoringu w Krakowie.