Dlaczego warto zapisać się na lekcje tańca?
Zdrowie

Dlaczego warto zapisać się na lekcje tańca?

Taniec cieszy się dużym zainteresowaniem wielu osób w każdym wieku. Wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Poprawia nastrój, postawę i elastyczność. Łagodzi lęk i niepokój. Wyostrza umysł, zwiększa moc i siłę aerobową. Ułatwia też nawiązanie i podtrzymanie relacji społeczność. Zmniejsza ból i sztywność stawów. Zobacz, dlaczego jeszcze warto zapisać się na zajęcia taneczne.

Poprawia nastrój, łagodzi stres i niepokój

Coraz większa liczba naukowców twierdzi, że podczas tańca w ciele tancerza uwalnia się szereg substancji chemicznych poprawiających nastrój. Nawet jedna “intensywna” lekcja, może złagodzić objawy depresji. 

W jednym z badań z 2007 roku stwierdzono również, że zajęcia hip-hopowe nie tylko zwiększają poziom energii i poprawiają nastrój, ale również łagodzą stres. Pomagają zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Ponadto uczestnicząc w formach tańca, angażujemy zmysł dotyku. W ten sposób zauważalnie zmniejsza się poziom stresu i lęku, a tym samym poprawia ogólne samopoczucie psychiczne.

Dlaczego warto zapisać się na lekcje tańca?

Taniec- forma terapii lęku społecznego

Naukowcy prowadzą badania nad zdolnościami tańca do zmniejszania lęku od ponad 30 lat. W ostatnich latach zaczęli skupiać się jeszcze bardziej na szczegółach. Ta forma ekspresji rozluźnia uczestników. Dzięki temu mogą się odważyć i tańczyć przed nieznajomymi.  W związku z tym wskazana jest osobom, które mają problem z lękiem społecznym. Taniec pozwala łatwiej wyrazić swoje uczucia i emocje. Łagodzi stres, lęk, gniew i depresję. 

Jak taniec wpływa na mózg?

Jedno z badań wykazało, że regularne uczestnictwo w zajęciach tanecznych znacznie zmniejsza ryzyko demencji lub choroby Alzheimera w późniejszym wieku. Ćwicząc zarówno umysł, jak i ciało, tancerze są o 76% mniej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych. Ponadto taka forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Poprawia również jakość życia. Taniec jest z natury zajęciem towarzyskim. Dlatego ułatwia budowanie nowych, wartościowych relacji. Biorąc pod uwagę, że wielu ludzi czuje się samotnych, uczęszczanie na lekcje tańca może być świetnym rozwiązaniem. Badania pokazują, że taniec z partnerem szybko buduje zaufanie, współpracę i pozytywne uczucia społeczne. Dlatego poleca go wielu psychologów i lekarzy.

Dlaczego warto zapisać się na lekcje tańca?

Odważ się!

Wielu osób wstydzi się zapisać na lekcje tańca. Jeśli należysz do tej grupy osób, nie martw się. Warto wyjść poza strefę komfortu. Z biegiem czasu nauka tańca przyniesie Ci wiele radości i satysfakcji. Staniesz się odważniejszy i bardziej pewny siebie. Pamiętaj, że instruktor chce Ci pomóc i wszyscy uczestnicy czują prawdopodobnie to samo, co Ty.

Nie masz z kim iść na zajęcia? Zastanawiasz się, co masz zrobić? Idź sam i zaprzyjaźnij się z innymi uczestnikami. Nie wszyscy mają partnera, kiedy idą pierwszy raz na zajęcia. Warto również zapytać przyjaciela, czy chciałby do Ciebie dołączyć. Nie ma znaczenia, czy jesteście świetnymi tancerzami, czy nie. Wspólna nauka pomaga zbudować wartościowe relacje. Pamiętaj też, że nigdy nie jesteś za młody/za stary, za gruby/za chudy, by zacząć tańczyć. Ucz się we własnym tempie, nie ma tutaj żadnych ograniczeń wiekowych i fizycznych.

Partnerem tekstu jest Ateliegrupa.pl - pokazy tańca.

Zobacz więcej podobnych postów