Oklepywanie dziecka przy kaszlu - jak robić to prawidłowo?
Zdrowie

Oklepywanie dziecka przy kaszlu - jak robić to prawidłowo?

Oklepywanie dziecka ma na celu ułatwienie pozbycia się wydzieliny, która zalega w oskrzelach malucha. Wykonywanie oklepywania zaleca się w przypadku występowania kaszlu mokrego. Co zatem warto wiedzieć na temat oklepywania dziecka w trakcie choroby?

Oklepywanie dziecka – podstawowe informacje, które warto znać

U niemowląt i małych dzieci mięśnie klatki piersiowej i przepony nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby odruch odkrztuszania przebiegał w taki sam sposób jak u dorosłych. Należy podkreślić, że zaleganie wydzieliny w oskrzelach jest dość niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ może doprowadzić do rozwoju zapalenia oskrzeli, a nawet do zapalenia płuc, dlatego też warto stosować zabieg oklepywania. Oklepywanie dziecka pomaga w odrywaniu wydzieliny, dzięki temu dziecko może skuteczniej odkrztusić zalegającą wydzielinę. Oklepywania można dokonywać około 4 razy dziennie. Warto zrobić to już np. po przebudzeniu dziecka, a także kilka minut po podaniu syropu na kaszel oraz po wykonaniu zabiegu inhalacji.

Oklepywanie dziecka przy kaszlu - jak robić to prawidłowo?

Jak prawidłowo oklepywać dziecko w chorobie?

Oklepywania należy dokonywać zawsze dłonią złożona w łódeczkę, ponieważ wówczas pomiędzy dłonią a skórą dziecka działa poduszka powietrzna, czyli takie uderzenie jest amortyzowane. Pamiętajmy, żeby nie oklepywać dziecka zbyt mocno, ani zbyt łagodnie. Obszarem, który należy oklepywać jest dolna i środkowa część klatki piersiowej i to zarówno po przedniej, jak i po tylnej stronie. Trzeba również podkreślić, że podczas oklepywania należy omijać okolice nerek i kręgosłup. Oklepywania dokonujemy od dołu do góry. Podczas tego zabiegu dziecko może leżeć na naszych kolanach, dobrze, aby wówczas miało skierowana głowę w dół. Oklepywania można dokonywać również w pozycji siedzącej. Jeżeli zaś chodzi o czas oklepywania to zabieg ten powinien trwać kilka minut, przy czym po 3-4 uderzeniach robi się krótką przerwę. Ważne, aby oklepywanie było miarowe. Należy również zaznaczyć, że oklepywania nie wykonuje się na gołe ciało, podczas tego zabiegu dziecko powinno mieć założoną koszulkę lub piżamkę.

Zobacz więcej podobnych postów