Uraz stawu kolanowego
Zdrowie

Uraz stawu kolanowego

Staw kolanowy należy do grupy mocno złożonych elementów biomechanicznych. Składa się z kłykci udowej, piszczelowej i rzepki. Następuje w nim ruch zginania, prostowania oraz delikatna rotacja. By staw był stabilny, niezbędne są więzadła, które umieszczone są od przodu i tyłu torebki stawowej. Staw kolanowy tworzą dwie łąkotki. Urazy stawu kolanowego najczęściej dotykają osoby, które są bardzo aktywne sportowo, głównie te, które grają w gry zespołowe takie jak koszykówka, piłka nożna oraz siatkówka.

Co wykorzystuje się w diagnostyce urazów stawów kolanowych?

W diagnostyce problemów ze stawów kolanowych korzysta się z badania RTG, USG, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz ze szczegółowych testów ruchowych. Są one dopasowywane w zależności od potrzeb i sytuacji.

Jakie są najczęstsze urazy stawu kolanowego?

Jednym z częstych spotykanych urazów jest skręcenie stawu kolanowego w stopniu niewielkim, umiarkowanym lub ciężkim, zapalenie ścięgna, uszkodzenia łękotek czy uszkodzenia więzadłowe.

Uraz stawu kolanowego

Rehabilitacja przy urazach stawu kolanowego

Podczas doznania urazu stawu kolanowego rehabilitację najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Konieczna jest do tego zgoda lekarza. Rehabilitacja ma na celu zapobiec zrostom w stawie, wzmocnić siłę mięśni oraz poprawić zakres ruchomości. Obecnie występuje wiele sposobów leczenia tej dolegliwości. Rodzaj leczenia jest wybierany przez lekarza lub fizjoterapeutę, biorąc pod uwagę ten sposób, który będzie dla pacjenta najlepszy. Mowa tutaj o ultradźwiękach, laseroterapii, prądach, polu magnetycznym, terapulsie, ćwiczeniach na niestabilnym podłoży, ćwiczeniach z taśmami elastycznymi oraz metodzie PNF.

Profilaktyka to podstawa

By zapobiec powstaniu kontuzji stawu kolanowego w trakcie aktywności fizycznej najlepiej przed treningiem dobrze się rozgrzać. Rozgrzewka jest niezwykle istotna, ponieważ przygotowuje ona organizm do wzmożonej pracy. Uprawiając sporty kontaktowe warto zaopatrzyć się w zaopatrzenie ortopedyczne. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, szczególnie przy urazach stawu kolanowego.

 

 

Zobacz więcej podobnych postów