Uczenie się języków obcych nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednocześnie, ich znajomość jest w dzisiejszych czasach w cenie. Nie każdego jednak stać na drogie kursy i korepetycje, a sama nauka w szkole wydaje się niewystarczająca.
Własna strategia uczenia się
Podstawą skutecznej nauki jest stworzenie planu uczenia się, który będzie uwzględniał podstawowe 6 części, z których składa się nauka języka obcego: czytania, pisania, słownictwa, gramatyki, mówienia i słuchania. Kluczowe podczas nauki jest rozwijanie wszystkich tych elementów równolegle. Najlepiej jest tak dobrać zadania, żeby za każdym razem poruszały się one w różnych kategoriach.
Jak uczyć się poszczególnych części?
W przypadku czytania i słownictwa rozwijanie obu tych sfer odbywa się równorzędnie. Na tym etapie można czytać teksty z kursów i podręczników oraz wykonywać zadania dołączone do nich zadania. Można również wykorzystywać samoprzylepne karteczki z napisanymi słówkami – ta metoda polega na rozmieszczeniu karteczek w różnych miejscach tak, aby aktywnie wspomóc mózg w wiązaniu słówek z obiektami.
Początkujący uczeń języka obcego, chcąc lepiej pisać, może zacząć od pisania własnych tekstów lub tekstów zaproponowanych w repetytorium. Warto połączyć to z nauką słownictwa poprzez umieszczanie w pisanych tekstach świeżo poznanych słówek.
Najlepszą metodą na naukę gramatyki jest wykonywanie ćwiczeń z podręcznika bądź poprzez strony internetowe, nieraz oferujące darmowe ćwiczenia do nauki języka obcego. Pisanie tekstów ze wcześniejszej kategorii również będzie korzystnie wpływało na ćwiczenie umiejętności gramatycznych.
Dwie ostatnie kategorie są ze sobą w wyraźny sposób sprzężone: mówienie i słuchanie. Podstawową formą nauki mówienia jest… rozmowa. Początkowo można to robić poprzez mówienie do samego siebie, wyobrażając sobie różne sytuacje z życia codziennego. Jest to technika przydatna, kiedy nie możemy znaleźć żadnego partnera do rozmów. Kiedy jednak znajdziemy kogoś, kto również się uczy danego języka obcego, zaczniemy się uczyć również drugiej ważnej kategorii, czyli słuchania.