Zagrożenia wynikające ze sztucznej inteligencji - czy należy obawiać się AI?
Nauka i edukacja

Zagrożenia wynikające ze sztucznej inteligencji - czy należy obawiać się AI?

W dzisiejszych czasach o sztucznej inteligencji (AI) słyszał już niemal każdy. Co więcej codziennie na całym świecie miliony ludzi korzystają z rozwiązań, które oparte są na samouczeniu się maszyn. Czy zatem tempo rozwoju sztucznej inteligencji powinno zacząć nas niepokoić? Czy raczej możliwość stosowania urządzeń, które w swoim działaniu wykorzystują systemy AI są dla nas niezaprzeczalną szansą na lepsze życie? AI to dla ludzkości szansa czy zagrożenie?

Czy sztuczną inteligencję należy traktować, jako zagrożenie czy jako szansę?

Obecnie możemy zaobserwować powszechną cyfryzacje życia. Jak wiadomo ze sztucznej inteligencji korzystamy w wielu obszarach naszego życia. AI stosowana jest między innymi w: medycynie, biznesie czy też w budownictwie. Warto zauważyć, że rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji przyczyniają się do rozwoju wielu produktów i usług nowej generacji, które są w stanie sprawić, iż nasze życie będzie bardziej komfortowe. AI wpływa również na wzrost wydajności naszej pracy. Nowoczesne rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencje mogą nam pomóc również w ochronie środowiska czy też zwiększeniu naszego bezpieczeństwa. Trzeba jednak zauważyć, że wielu ludzi w AI dostrzega nie tylko szanse, ale także i zagrożenia. Za zagrożenia w sztucznej inteligencji wielu z nas uważa np. jej zbyt szybki rozwój. Niektórzy, bowiem obawiają się, że w niedalekiej przyszłości maszyny będą mogły zastąpić ludzi w różnych pracach, co będzie skutkowało likwidacją wielu etatów. Uczeni uważają jednak, że w najbliższym czasie urządzenia działające w oparciu o AI nie przejmą całkowicie naszej pracy, co najwyżej zmodyfikują ją w pewnym zakresie, tak abyśmy mogli wykonywać ją w najbardziej efektywny a przy tym w najmniej męczący sposób. Warto również podkreślić, że niektórzy naukowcy uważają wręcz, że to właśnie rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do powstania wielu nowych miejsc pracy.

Zagrożenia wynikające ze sztucznej inteligencji - czy należy obawiać się AI?

Zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji – czy należy obawiać się rozwiązań z zakresu AI?

Jakich jeszcze zagrożeń wynikających z coraz szerszego stosowania rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencje obawiają się współcześni ludzie? Do częstych obaw możemy zaliczyć np. wyciek danych czy też osiągnięcie samoświadomości AI. Czy powinniśmy się, zatem bać tego typu sytuacji? Warto podkreślić, że w tych kwestiach nie mamy obecnie powodów do obaw. Systemy, które korzystają ze sztucznej inteligencji wyposażone są w naprawdę skuteczne zabezpieczenia. Należy również podkreślić, że gdyby nawet doszło do sytuacji, w której ktoś włamałby się do tego typu systemu to dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów AI potrafiłaby sama odnaleźć takiego cyberprzestępcę. Jeżeli zaś chodzi o osiągniecie samoświadomości przez sztuczną inteligencję to obecnie z całą pewnością nam to nie grozi. Nadal możemy, bowiem w pełni panować nad używanymi przez nas maszynami. Pamiętajmy, że to od ludzi zależy, w jaki sposób i do jakich celów będą stosować nowoczesne technologie. Sztuczna inteligencja mimo wszystko jest jednak dla ludzkości większą szansą niż zagrożeniem.

Zobacz więcej podobnych postów