Dziecko i zasady higieny – jak skutecznie je wpoić maluchowi?
Nauka i edukacja

Dziecko i zasady higieny – jak skutecznie je wpoić maluchowi?

Regularne mycie rąk oraz dbałość o higienę jamy ustnej jest jedną z podstawowych umiejętności, jakie każdy rodzic powinien wpoić swojemu dziecku. Ich naukę warto rozpocząć już od najmłodszych lat oraz zachęcać malucha do dążenia do samodzielności w tym zakresie. Właściwe wykonywanie tych pozornie prozaicznych czynności sprawi, że dziecko będzie zdrowe, a dbałość o czystość stanie się dla niego przyjemnością. Oto kilka sprawdzonych porad ekspertów tworzących blog parentingowy Akademia mądrego dziecka.

Mycie rąk – pierwszy krok ku dziecięcej samodzielności w dbaniu o higienę

Podstawowym nawykiem, który powinno posiąść każde dziecko, jest mycie rąk. Przyzwyczajenie do umycia rąk po zabawie, przed posiłkiem, po nim oraz po każdym skorzystaniu z toalety warto kształtować jak najwcześniej, aby zwyczaj ten sprawnie wszedł w nawyk dziecka oraz był kultywowany bez względu na to, czy rodzic jest obok, czy też nie. Młodsze dzieci, których wzrost jeszcze nie pozwala na samodzielne sięganie do umywalki, warto wspomagać poprzez podstawianie praktycznego stołeczka oraz pomoc w myciu rączek. W kolejnych latach, kiedy dziecko będzie już starsze, warto zachęcać je do samodzielnego mycia rąk.

Mycie rąk wcale nie musi być przykrym oraz wykonywanym pod przymusem obowiązkiem. Aby zachęcić dziecko do czerpania przyjemności z tej czynności, warto uczynić z niej świetną okazję do wspólnej zabawy. Pomogą w tym sympatyczne wierszyki, piosenki o myciu rąk oraz zabawy, które pozwolą dziecku świetnie bawić się podczas mycia oraz kojarzyć tę czynność z przyjemnością. Podczas nauki warto wytłumaczyć dziecku całą procedurę oraz pokazać prawidłowe jej wykonanie. Warto także zadbać o to, aby cała czynność trwała odpowiednio długo oraz została wykonana dokładnie, co jest kluczem do dobrego zdrowia malucha.

Dziecko i zasady higieny – jak skutecznie je wpoić maluchowi?

Mycie ząbków – od pomocy rodziców do samodzielności

Kolejną, bardzo ważną czynnością higieniczną jest mycie ząbków. Dentyści oraz eksperci tworzący blog parentingowy Akademia mądrego dziecka zachęcają, aby rozpocząć regularne szczotkowanie zębów tuż po pojawieniu się pierwszych mleczaków, czyli już ok. 6-tego miesiąca życia. Pozwoli to wyrobić dobry nawyk mycia zębów, przyniesie ulgę dziąsłom podczas wyżynania się kolejnych mleczaków oraz ochroni delikatne ząbki dziecka przed rozwojem próchnicy. Zanim przystąpimy do nauki mycia zębów, musimy zaopatrzyć się w dobrej jakości, miękką szczoteczkę przeznaczoną dla najmłodszych, pastę do zębów dla dzieci oraz kubeczek do opłukania ust.

Najmłodsze dzieci w pierwszych miesiącach nauki mycia ząbków będą potrzebowały pomocy rodziców. Warto jednak z czasem pozwolić im na samodzielne szczotkowanie sprawdzając, czy dziecko dobrze radzi sobie z tą czynnością oraz korygując drobne błędy. Pozwoli to dziecku szybko i sprawnie poznać prawidłową technikę szczotkowania oraz wyrobić w sobie nawyk mycia ząbków po każdym posiłku, co ma ogromne znaczenie dla zachowania prawidłowego stanu jego uzębienia oraz rozwoju całej jamy ustnej. Jak radzą eksperci tworzący blog parentingowy Akademia mądrego dziecka, naukę mycia ząbków również warto uczynić dobrą zabawą oraz chwalić dziecko za każdym razem, kiedy udało mu się samodzielnie zadbać o higienę osobistą.

Zobacz więcej podobnych postów