Topowe polskie firmy – jak plasują się firmy z Krakowa?
Biznes

Topowe polskie firmy – jak plasują się firmy z Krakowa?

Jak pokazuje ostatni ranking Forbesa, Kraków mimo, iż jest jednym z największych miast w Polsce to nie przekłada się to na rozwój gospodarczo-finansowy. W topowym rankingu – „100 największych firm w Polsce” tylko 4 miejsca zostały zajęte przez krakowskie przedsiębiorstwa.

Kryteria przydzielania do rankingu

W rankingu brane były pod uwagę wyceny firm, jednak najistotniejsze w ocenie były generowane zyski przez topowe polskie przedsiębiorstwa. Na pierwszym miejscu znalazł się Cyfrowy Polsat, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz.

Topowe polskie firmy – jak plasują się firmy z Krakowa?

Krakowskie firmy w rankingu Forbesa

Na najwyższym miejscu z krakowskich firm, czyli na 17 pozycji znalazła się Telefonika Kable. Przedsiębiorstwo to słynie z produkcji okablowania, które w głównej mierze skupia się na eksporcie. Następne miejsce to firma Comarch, która uplasowała się na 41 miejscu. To firma z branży informatycznej, która działa pod władzami profesora Janusza Filipiaka. Na 82 miejscu znalazła się krakowska firma Vistula Group, która słynie z projektowania mody oraz biżuterii damskiej, jak i męskiej. Przy samej końcówce rankingu, bo na 90 miejscu ulokowano firmę Selvita, to przedsiębiorstwo biotechnologiczne, które związane jest z chorobami onkologicznymi.

Na czym polega fenomen Zygmunta Solorza?

Nazwisko to zwykle kojarzone jest Telewizją Polsat. Jednak najważniejsze ogniwa, które są największym źródłem dochodu dla Solorza to operator sieci komórkowej Plus oraz platforma satelitarna Cyfrowy Polsat. Dzięki Cyfrowemu Polsatowi w rankingu Forbesa Zygmunt Solorz uplasował się na pierwszej pozycji największych polskich firm. Od kilku lat zajmuje drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków. Jego fortunę określa się w miliardach. To przykład osoby, która wywodzi się z ubogiej dzielnicy Radomia, a dziś znajduje się na szczycie polskiego biznesu. To on stoi za stworzeniem największego koncernu medialno-komunikacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest jedną z pierwszych osób na świecie, którzy odpowiadają za wprowadzenie technologii szybkiego mobilnego internetu LTE.

 

 

Zobacz więcej podobnych postów