Na co zwracać uwagę, wybierając drewniane schody do domu?
Biznes

Na co zwracać uwagę, wybierając drewniane schody do domu?

Drewno to materiał uniwersalny i ponadczasowy, z którego wykonywanych jest wiele elementów wyposażenia wnętrz – w tym schody. Drewniane schody w domu są nie tylko funkcjonalne, ale również prezentują się bardzo estetycznie. O czym pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

Drewniane schody do domu – jaka konstrukcja?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na wybór wewnętrznych schodów do domu jest ich konstrukcja. W tym obszarze pojawia się całkiem sporo opcji, niemniej najpopularniejsze są schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe oraz łamane. Najmniejszych nakładów finansowych wymagają schody jednobiegowe, ale z racji na brak spocznika bywają uciążliwe, zwłaszcza dla małych dzieci czy osób mających problemy z poruszaniem się, np. ze względu na wiek.  Pozostałe wymienione rodzaje schodów mają spoczniki, dzięki czemu większy jest komfort ich użytkowania. Godne uwagi są również zabiegowe schody z drewna. W Krakowie można udać się do sklepu specjalizującym się w produkcji i projektowaniu takich schodów. Schody zabiegowe występują przeważnie jako schody ażurowe  z litego drewna na wspornikach. Należy pamiętać ponadto o schodach kręconych nazywanych spiralnymi oraz wachlarzowych, które świetnie zdają egzamin na dużych przestrzeniach.

Drewniane schody do domu – na beton czy samonośne?

Z konstrukcją schodów drewnianych ściśle powiązany jest sposób ich montażu. Tu istnieją dwa warianty, a mianowicie schody samonośne i montowane na beton. Te układane na beton odznaczają się zróżnicowanymi kształtami, ale zajmują niemało miejsca i są ciężkie. Z kolei schody samonośne są znacznie lżejsze i mniej wymagające, jeśli chodzi o powierzchnię użytkową, dlatego chętnie wykorzystywane są w domach o mniejszym metrażu. Przeważnie prowadzą na górną kondygnację lub na antresolę.

Na co zwracać uwagę, wybierając drewniane schody do domu?

Drewniane schody do domu – z jakiego drewna?

Wewnętrzne schody drewniane produkuje się z różnych gatunków drewna. Wiele osób stawia na buczynę, która z jednej strony jest odporna na wilgoć, ale z drugiej wykazuje się podatnością na ścieranie. Lepszą trwałością charakteryzują się schody dębowe polecane szczególnie w miejscach o dużej intensywności użytkowania. Dębina prezentuje się wyjątkowo pięknie, a przy tym jest odporna na rozmaite uszkodzenia mechaniczne. Jej minusem jest jednak wysoka cena. Podobnie jest z egzotycznymi gatunkami drewna. Do innych popularnych rozwiązań należą też schody jesionowe oraz sosnowe. Jesion jest twardy i niepodatny na wilgoć. Co się natomiast tyczy drewna sosnowego, to nie jest ono drogie, ładnie wygląda, ale też szybko się wypacza.

 

Zobacz więcej podobnych postów