Czy skorzystanie z doradztwa jest dobrym krokiem w kontekście tworzenia startupu?
Biznes

Czy skorzystanie z doradztwa jest dobrym krokiem w kontekście tworzenia startupu?

Istnieje sporo ludzi mających w sobie upór i determinację w dążeniu do celu. To właśnie tacy ludzie w przyszłości mogą zajść daleko, a kluczem do tego jest baza niekończących się pomysłów. Na świecie odkryto już bardzo dużo, a mimo wszystko ludzkość dąży do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.  

Często właśnie w takim celu zakładane są startupy. Mając pomysł na biznes, nie mamy całkowitej pewności, że on wypali. Naturalnym czynnikiem u człowieka jest, że nie będąc czegoś pewnym, prosimy drugą osobę o radę. Przenosząc to wszystko na poziom biznesowy, możemy napotkać się z usługą doradztwa w zakresie prowadzenia działalności. Czy skorzystanie z takiej opcji jest opłacalne? 

Czym jest startup? 

Zacznijmy może od wytłumaczenia podstawowego pojęcia, na którym opiera się cały wpis. Startup jest to swego rodzaju przedsięwzięcie mające charakter tymczasowy, w którym sprawdzamy, w jaki sposób na rynku przyjmie się pomysł dotyczący wymyślonej przez nas działalności.  

Składa się on z kilku etapów, a mianowicie: początkowego, zalążkowego, wczesnego, wzrostu, ekspansji i wyjścia. Każda z tych faz przybliża działalność do osiągniecia sukcesu. Na początku liczy się pomysł i sporządzanie pierwszych projektów. W dalszej kolejności nawiązuje się współpracę z inwestorem widzącym w projekcie potencjał. Wprowadza się na rynek klika MVP służących głównie do poznania opinii o produkcie, co ma na celu zastosowanie zmian na podstawie otrzymanego od klienta feedbacku. Im sprawniej rozwija się biznes, tym poważniej możemy zastanawiać się nad wejściem na giełdę lub sprzedaniem całego startupu. 

Czy skorzystanie z doradztwa jest dobrym krokiem w kontekście tworzenia startupu?  

Konsulting dla startupów 

Doradztwo biznesowe to bardzo popularna usługa, z której korzystają tysiące zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorców. W kontekście startupu również wskazane jest, aby z taką firmą nawiązać współpracę. Niesie to ze sobą bardzo dużo korzyści.  

Dobre firmy konsultingowe zajmują się nie tylko doradztwem w kontekście rozwoju działalności w kraju, ale również w dobrze znanych im państwach poza jego granicami. Chodzi mianowicie nie tylko o pomoc w zakresie eksportu, ale przede wszystkim o nawiązywanie współpracy z zagranicznym inwestorem. Szacuje się, że ponad 40% polskich startupów opiera się na inwestycjach zagranicznych. Każda działalność oferująca doradztwo biznesowe za granicą specjalizuje się w konkretnych rynkach. Różne państwa charakteryzują się różnym prawem, więc zdecydowanie inną “parą kaloszy” będzie consulting korea południowa, a inną badanie rynku chociażby w Stanach Zjednoczonych.  

Jakie zadania jeszcze wykonują firmy konsultingowe? 

Działalności oferujące doradztwo biznesowe nie tylko pomogą naszym startupom wejść na rynek i zdobyć inwestora, ale również przeprowadzą dokładną analizę. Należy do niej chociażby badanie konkurencji czy wstępne określenie zapotrzebowania i popytu na dany produkt. Ponadto zostanie nam udzielona pomoc w całej dokumentacji i w przypadku eksportu towaru – w załatwieniu wszystkich spraw celnych. 

Podsumowując, konsulting w kontekście biznesu jest bardzo ważny niezależnie od tego, czy zaczynamy przygodę ze startupem czy zwykła firmą. Zawsze korzystając z tych usług możemy spodziewać się samych korzyści, a nie strat. 

Zobacz więcej podobnych postów