Istnieje sporo ludzi mających w sobie upór i determinację w dążeniu do celu. To właśnie tacy ludzie w przyszłości mogą zajść daleko, a kluczem do tego jest baza niekończących się pomysłów. Na świecie odkryto już bardzo dużo, a mimo wszystko ludzkość dąży do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.
Często właśnie w takim celu zakładane są startupy. Mając pomysł na biznes, nie mamy całkowitej pewności, że on wypali. Naturalnym czynnikiem u człowieka jest, że nie będąc czegoś pewnym, prosimy drugą osobę o radę. Przenosząc to wszystko na poziom biznesowy, możemy napotkać się z usługą doradztwa w zakresie prowadzenia działalności. Czy skorzystanie z takiej opcji jest opłacalne?
Czym jest startup?
Zacznijmy może od wytłumaczenia podstawowego pojęcia, na którym opiera się cały wpis. Startup jest to swego rodzaju przedsięwzięcie mające charakter tymczasowy, w którym sprawdzamy, w jaki sposób na rynku przyjmie się pomysł dotyczący wymyślonej przez nas działalności.
Składa się on z kilku etapów, a mianowicie: początkowego, zalążkowego, wczesnego, wzrostu, ekspansji i wyjścia. Każda z tych faz przybliża działalność do osiągniecia sukcesu. Na początku liczy się pomysł i sporządzanie pierwszych projektów. W dalszej kolejności nawiązuje się współpracę z inwestorem widzącym w projekcie potencjał. Wprowadza się na rynek klika MVP służących głównie do poznania opinii o produkcie, co ma na celu zastosowanie zmian na podstawie otrzymanego od klienta feedbacku. Im sprawniej rozwija się biznes, tym poważniej możemy zastanawiać się nad wejściem na giełdę lub sprzedaniem całego startupu.
Konsulting dla startupów
Doradztwo biznesowe to bardzo popularna usługa, z której korzystają tysiące zarówno mniejszych, jak i większych przedsiębiorców. W kontekście startupu również wskazane jest, aby z taką firmą nawiązać współpracę. Niesie to ze sobą bardzo dużo korzyści.
Dobre firmy konsultingowe zajmują się nie tylko doradztwem w kontekście rozwoju działalności w kraju, ale również w dobrze znanych im państwach poza jego granicami. Chodzi mianowicie nie tylko o pomoc w zakresie eksportu, ale przede wszystkim o nawiązywanie współpracy z zagranicznym inwestorem. Szacuje się, że ponad 40% polskich startupów opiera się na inwestycjach zagranicznych. Każda działalność oferująca doradztwo biznesowe za granicą specjalizuje się w konkretnych rynkach. Różne państwa charakteryzują się różnym prawem, więc zdecydowanie inną “parą kaloszy” będzie consulting korea południowa, a inną badanie rynku chociażby w Stanach Zjednoczonych.
Jakie zadania jeszcze wykonują firmy konsultingowe?
Działalności oferujące doradztwo biznesowe nie tylko pomogą naszym startupom wejść na rynek i zdobyć inwestora, ale również przeprowadzą dokładną analizę. Należy do niej chociażby badanie konkurencji czy wstępne określenie zapotrzebowania i popytu na dany produkt. Ponadto zostanie nam udzielona pomoc w całej dokumentacji i w przypadku eksportu towaru – w załatwieniu wszystkich spraw celnych.
Podsumowując, konsulting w kontekście biznesu jest bardzo ważny niezależnie od tego, czy zaczynamy przygodę ze startupem czy zwykła firmą. Zawsze korzystając z tych usług możemy spodziewać się samych korzyści, a nie strat.