Jak wytrenować szybkie czytanie?
Nauka i edukacja

Jak wytrenować szybkie czytanie?

Czytanie jest aktywnością o wielu walorach. Nie tylko wpływa na wzrost wiedzy naukowej, ale także poszerza zasób słownictwa oraz zmniejsza ilość popełnianych błędów językowych czy też stylistycznych. Książki uczą, rozwijają, ukazują inne perspektywy oraz zapoznają nas z różnymi doświadczeniami i historiami z życia osób z całego globu ziemskiego. Nie raz każdy słyszał o technice szybkiego czytania. Jej początek sięga czasów starożytnej Grecji, a kolejne odrodzenie osiągnęła na początku XX wieku. Jej rozwój zawdzięcza się pracy amerykańskich pilotów, dla których chciano, by jak najszybciej dostrzegali i odróżniali różne obiekty latające.

Proces czytania

Standardowa szybkość czytania równa się około 200 słów na minutę. Czytając dany fragment nasz mózg jako pierwsze dokonuje rozszyfrowania, następnie zrozumienia, a po trzecie zapamiętania. Mówi się o zależności: kodowanie jest równe sumie rozumienia i zapamiętywania. Rozumienie oparte jest na informacjach, które czytamy. Z kolei zapamiętywanie dotyczy elementów, które chce się zapamiętać. Kodowanie to kompilacja tekstu, który został przez nas przeczytany i zrozumiany.

Jak wytrenować szybkie czytanie?

Sposób na szybkie czytanie

By móc szybciej czytać należy poprawić każdy z wyżej omówionych komponentów. Dzięki temu można czytać kilkukrotnie razy szybciej. Każda osoba bez specjalnego treningu, samodzielnie ćwicząc jest w stanie czytać około 800/900 słów na minutę. Ta prędkość pozwoli utrzymać własną uwagę na wysokim poziomie oraz czerpać przyjemność z czytania.

Unikaj wokalizacji

To częsty błąd popełniany przez wiele osób. Polega na nawykowym powtarzaniu czytanego tekstu w głowie. Jest to nawyk, który pozostał z nami z czasów uczenia się umiejętności czytania. By czytać szybciej należy czytać mózgiem, nie oczami, ale obrazami. By wyplewić ten nawyk w sobie można liczyć np. do czterech w trakcie czytania, wystukiwać rytm bądź nucić piosenkę w trakcie czytania. Trzeba dużo praktyki, by wyeliminować te wokalizacje.

Nie rób regresji

Chodzi o to, by w trakcie czytania nie powracać do tekstu, który już został przez nas przeczytany. Trzeba się skupić nad tym i świadomie to kontrolować.

 

Zobacz więcej podobnych postów