W języku polskim aż roi się od skomplikowanych słów, o nieznanych przeciętnej osobie znaczeniach. Zaczynają się one właściwie na każdą literę alfabetu i mogą przysporzyć trudności nawet wykształconym, oczytanym osobom. Zapoznanie się z nimi to świetna okazja, aby poszerzyć swój zasób słownictwa oraz dowiedzieć się nowych, ciekawych rzeczy o otaczającym nas świecie. Jakie wyrazy na b zaliczają się do grupy tych najmniej znanych? Wybrane z nich prezentujemy poniżej!
Wyrazy na b, które warto znać – balwierz, barachło i butafora
Jednym ze słabiej znanych i raczej nie używanych w mowie potocznej słów na literę b jest balwierz. Jest to nazwa zawodu, który był wykonywany w dawnych czasach. Balwierz zajmował się zawodowo takimi czynnościami, jak chociażby strzyżenie, golenie, kąpanie, czyli mówiąc ogólnie, zabiegami z zakresu męskiej higieny osobistej. Do balwierza udawano się jednak także w celu… wyrwania zęba, nastawienia kości po złamaniu oraz wykonania mało skomplikowanych operacji.
Barachło to z kolei słowo na literę b, które przywędrowało do języka polskiego z języka rosyjskiego. Co ciekawe, słowo to jest nadal używane w mowie potocznej zwłaszcza na wschodzie naszego kraju. Barachło oznacza rzecz bezużyteczną, słabej jakości. Jest to wyrażenie o dość pogardliwym charakterze, po które najczęściej sięga się, kiedy chcemy wyrazić swoją dezaprobatę w stosunku do danej rzeczy. Określenie barachło może odnosić się zarówno do przedmiotów, jak i do osób, wobec których żywimy pogardę.
Mało znane wyrazy na b to także butafora. Słowo to odnosi się do rekwizytów najczęściej wykorzystywanych podczas przedstawień teatralnych. Słowo to wzięło się od nazwy butafor, która oznacza analogicznie rzemieślnika specjalizującego się właśnie w wytwarzaniu elementów wykorzystywanych przez aktorów na scenie.
Rzadkie wyrazy na b – bałasyk, benefaktor i bębnica
Do ciekawych wyrazów rozpoczynających się na literę b należy także bałasyk. Jest to pieszczotliwe określenie na psotliwe, skłonne do wygłupów dziecko. Bardzo ciekawe jest pochodzenie tego wyrazu, który wziął się od dawnego tatarskiego bicza bojowego zakończonego kolczastą, wykonaną z metalu kulką. Słowo bałasyk było dawniej używane także do nazwania śladu po uderzeniu batem. Dziś najczęściej korzysta się natomiast z jego pierwszego znaczenia, którego synonimami mogą być po prostu nicpoń i psotnik.
Benefaktor to z kolei dobroczyńca. Dawniej na miano benefaktorów zasługiwali sobie bogaci, wysoko sytuowani ludzie, którzy z własnych środków ufundowali jakąś instytucję lub budynek np. kościół, bibliotekę, muzeum itp. Słowo to wywodzi się bezpośrednio z języka łacińskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu osobę, która „dobrze czyni, robi”.
Rzadkie wyrazy na b to także bębnica. Jest to inne określenie odnoszące się do wzdęcia. Bębnica zazwyczaj pojawia się po zbyt obfitym posiłku i towarzyszy jej ból brzucha. Z medycznego punktu widzenia jest to powiększenie obwodu brzucha, które utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne, nieprzyjemne objawy. Bębnica jest jednym z najczęściej występujących objawów ze strony układu pokarmowego.