Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji
Nauka i edukacja

Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji

Połowa wakacji już prawie za nami, młodzież i dzieci spędzają ten czas w różny sposób. Wyjeżdżają na zorganizowane kolonie, obozy, do dziadków, część spędzają w domach. To poważne wyzwania dla rodziców, którzy powierzają swoje pociechy osobom trzecim. Warto przy tym temacie zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii odnośnie bezpieczeństwa. W sytuacjach, gdy dzieci spędzają czas poza domem, należy przed wyjazdem z nimi poważnie porozmawiać.

Zasady bezpieczeństwa podczas wakacji

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Sezon wakacyjny, brak obowiązku szkolnego sprawiają, iż dzieciom mogą przychodzić do głów różne pomysły. Policja każdego roku przygotowuje wiele zasad pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa najmłodszym, niezależnie od miejsca ich pobytu. Rodzice również powinni uświadamiać swoje pociechy. Wskazana jest przede wszystkim rozważne korzystanie ze wszystkich atrakcji, które otrzymuje się na wakacjach. Jeżeli spędza się czas w domu, o każdym planowanym oddaleniu się należy poinformować rodziców lub opiekunów. Oczywiście wraz ze wskazaniem miejsca i osoby, z którą ma zamiar się spotkać. W przypadku jazdy na rowerze, rolkach, deskorolce koniecznym jest wybór mało uczęszczanych punktów. Powinny być to specjalnie wydzielone miejsca do takiej aktywności. W żadnym wypadku ulica, gdyż może dojść do tragicznego w skutkach wypadku.

Postępowanie nad wodą

Każdego roku mnóstwo tragedii rozgrywa się nad wodą. Jest to miejsce, do którego przybywają całe rodziny. Niezbędne jest pilnowanie dzieci, gdyż chwila nieuwagi może kosztować ich życie lub zdrowie. Należy pamiętać, iż często dzieci biorą przykład z rodziców, by tego uniknąć, również dorośli powinni zażywać kąpieli wyłącznie w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa powinno się stawiać wyłącznie na strzeżone kąpieliska, gdzie pełnią dyżury ratownicy. Warto również wskazać dzieciom możliwości zgłoszenia, gdy dzieje się coś niepokojącego. W takich sytuacjach sprawdza się telefon na numer ratunkowy 112, gdzie doświadczeni operatorzy pokierują ewentualną akcją ratunkową.

Zobacz więcej podobnych postów