Jak bezpiecznie wynająć nowe mieszkanie?
Biznes

Jak bezpiecznie wynająć nowe mieszkanie?

Zakup mieszkania pod wynajem to znakomita lokata kapitału. Czerpanie maksimum satysfakcji z tego przedsięwzięcia jest jednak możliwe tylko w sytuacji, kiedy posiadamy wiedzę i doświadczenie w zakresie wynajmu mieszkań. Wbrew pozorom, nie należy to bowiem do łatwych czynności oraz nie opiera się wyłącznie na zamieszczeniu ogłoszenia i ocenie potencjalnych najemców. W większości przypadków samodzielne wynajmowanie mieszkania jest zdecydowanie mniej opłacalne niż powierzenie tego zadania profesjonaliście – i wcale nie mamy tu na myśli agencji nieruchomości!

Świadome podejście do wynajmowania mieszkania

Nowe mieszkanie zakupione pod wynajem musi w końcu trafić w ręce osoby trzeciej, gdyż tylko w taki sposób zacznie przynosić oczekiwane zyski. Oddanie w ręce obcej osoby swojej własności nie należy do łatwych decyzji – każdy właściciel martwi się, czy jego mieszkanie będzie szanowane, czy sprzęty pozostaną sprawne, a wreszcie, czy najemca będzie systematycznie regulował związane z wynajmem opłaty. Kluczową kwestią jest więc znalezienie odpowiedniej osoby, z którą współpraca w zakresie wynajmu będzie przebiegała bez zarzutu.

Aby wynająć mieszkanie i zacząć szukać najemcy, należy najpierw zamieścić ogłoszenie, ustalić kwotę wynajmu adekwatną do lokalizacji i standardu mieszkania, zamieścić zdjęcia ukazujące lokal z jak najlepszej perspektywy oraz w odpowiedni sposób go opisać. Następnie należy oczekiwać na kontakt ze strony zainteresowanych osób, spotkać się z nimi w lokalu oraz wybrać spośród nich osobę, która najbardziej nam odpowiada.

Zwieńczeniem całego procesu jest natomiast podpisanie umowy i przekazanie kluczy do lokalu nowemu użytkownikowi. Na tym jednak przygoda z wynajmowaniem mieszkania się nie kończy, lecz dopiero zaczyna. Właściciel musi bowiem nadal czuwać nad prawidłową realizacją umowy przez cały okres jej trwania, rozwiązywać problemy z najemcą oraz doglądać wszystkich spraw związanych z lokalem, które na mocy prawa należą do jego obowiązków.

Jak bezpiecznie wynająć nowe mieszkanie?

Zarządzanie najmem, czyli profesjonalne wsparcie w wynajmowaniu mieszkania

Jak widać, samodzielne wynajmowanie mieszkania wiąże się z licznymi obowiązkami i problemami. W ich rezultacie szybko okazuje się, że czerpanie korzyści finansowych z wynajmu nieruchomości bez dodatkowych obowiązków pozostaje w sferze marzeń. Wcale nie musi jednak tak być! Wszyscy posiadacze mieszkań zakupionych pod wynajem mogą bowiem skorzystać z profesjonalnej usługi, jaką jest zarządzanie najmem. Polega ona na oddelegowaniu wszystkich obowiązków związanych w wynajmem mieszkania zewnętrznej firmie specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami.

Kompleksowe zarządzanie najmem obejmuje zarówno przygotowanie mieszkania pod wynajem i znalezienie najlepszego najemcy, jak i obsługę całego przedsięwzięcia już po podpisaniu z nim umowy. Firma reprezentuje interesy właściciela nieruchomości oraz pośredniczy w kontaktach między nim a najemcą w zakresie rozwiązywania problemów i sporów oraz wszystkich pozostałych kwestii dotyczących realizacji umowy. Czuwa ponadto nad terminowością opłat, a po wygaśnięciu umowy lub jej wypowiedzeniu w krótkim czasie znajduje nowego najemcę, gwarantując w ten sposób ciągłość najmu oraz stabilność dochodów właściciela nieruchomości.

Zobacz więcej podobnych postów