Rejestracja firmy domowej
Biznes

Rejestracja firmy domowej

Bardzo często osoby, które decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą wybierają na swoją siedzibę własny dom czy mieszkanie. Dla początkującego przedsiębiorcy jest to bardzo ekonomiczne i wygodne rozwiązanie. Oczywiście taka rzeczywistość nie jest usłana samymi różami, warto poznać wszelkie za i przeciw rejestracji firmy w domu.

Negatywne aspekty firmy, zlokalizowanej w domu

Bardzo często tego typu firmy mają trudności z wyliczeniem i wrzuceniem w koszty części czynszów, rachunków na energię oraz wszelkie koszty remontowe. Prowadząc działalność gospodarczą we własnym domu utrudnione jest zorganizowanie spotkań biznesowych, ze względu na to, że klimat domowy zwykle nie oddaje charakteru powagi spotkania z kontrahentem czy nowym partnerem biznesowym. Firma ulokowana w domu ma problem z podziałem życia na prywatne i zawodowe, wymaga to umiejętności dobrej organizacji czasu i dyscypliny. Bywa, że obowiązki domowe zajmują zbyt wiele czasu i cierpi na tym życie zawodowe, bądź na odwrót. Firma domowa niesie za sobą trudność w zatrudnianiu współpracowników, w takiej sytuacji niemożliwe jest budowanie relacji biznesowych i dzielenie się doświadczeniem. Firmy zarejestrowane w domu są narażone na kontrole z urzędów do miejsca zamieszkania, co jest niekomfortowe dla takiego właściciela.

Rejestracja firmy domowej

Pozytywy płynące z firmy zarejestrowanej w domu

Pracując w domu można sobie stworzyć najbardziej dogodny i elastyczny czas pracy. Dzięki niemu zaoszczędza się czas na dojazdach, kupowaniu odpowiednich ubrań do pracy czy koniecznego dbania o wygląd. Brak dojazdów do pracy przekłada się na korzyści ekonomiczne, dzięki czemu można zaoszczędzić i poświęcić więcej czasu rodzinie. Rejestracja firmy w domu nie wymaga wydawania dodatkowych kosztów na wynajem biura i rachunki. Wydatki, płynące z eksploatacji mieszkania można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wyodrębnienie specjalnego pomieszczenia na biuro będzie musiał ponieść wyższe koszty podatku od nieruchomości. Jeżeli taka powierzchnia nie zostanie wydzielona ma możliwość stosowania niższej stawki podatku.

 

 

Zobacz więcej podobnych postów