Czym jest Pałac Potockich w Krakowie?
Kraków

Czym jest Pałac Potockich w Krakowie?

W Krakowie nie brakuje miejsc, które warto poznać. Jednym z nich jest Pałac Potockich. Informacje na temat tego pałacu przydadzą się szczególnie tym osobom, które w Krakowie pragną odwiedzić miejsca, które tętnią życiem kulturalnym i to zarówno w zakresie muzyki, literatury, jak i innych sztuk wizualnych. Pałac Potockich w Krakowie to przestrzeń, w której odbywają się interesujące wydarzenia kulturalne. Co zatem warto o nim wiedzieć?

Co dobrze jest wiedzieć na temat Pałacu Potockich w Krakowie?

Pałac Potockich znany również pod nazwą Pałacu Zbaraskich to budynek o bogatej historii. Jest to jeden z najstarszych murowanych domów na Rynku Głównym w Krakowie. Na przestrzeni lat ta budowla pałacowa miała wielu właścicieli, którzy przyczynili się do zmian w jej wyglądzie. Po 1989 roku pałac wynajmowany był Instytutowi Goethego. Organizacja ta zajmuje się promowaniem języka i kultury Niemiec. Od niedawna zaś budynek ten stał się bardzo ważnym adresem na kulturalnej mapie Krakowa. Obecnie to właśnie w tym miejscu organizowane są różnego rodzaju ważne wydarzenia kulturalne, ponieważ po przeniesieniu siedziby Instytutu Goethego do innego miejsca współgospodarzami Pałacu Potockich zostały takie instytucje jak Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. KBF to operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Należy podkreślić, że od tego czasu Pałac Potockich stał się przestrzenią, w której w ciągu całego roku odbywają się zarówno programy cykliczne dla różnych grup odbiorców, jak i niezwykle interesujące spotkania w trybie festiwalowym. Wydarzenia kulturalne, jakie są tu organizowane to miedzy innymi: kreatywne warsztaty literackie, dyskusje tematyczne, koncerty czy pokazy filmów.

Czym jest Pałac Potockich w Krakowie?

Dlaczego warto wybrać się do Pałacu Potockich w Krakowie?

W Pałacu Potockich w Krakowie każda osoba, która chce obcować z kulturą z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Ciekawych okazji by się tu wybrać nie brakuje. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych w Pałacu Potockich dostępne są na stronie internetowej palacpotockich.krakow.pl. Obecnie Pałac Potockich stanowi miejsce, która bardzo dobrze scala działalność kulturalną wybranych organizacji pozarządowych i podmiotów miejskich. To właśnie tu kontynuowana jest tradycja codziennej dyplomacji kulturalnej Krakowa. To tu swoje osiągnięcia mogą prezentować między innymi twórcy powiązani z miastem czy Stypendyści Miasta Kraków. Warto również dodać, że na parterze budynku swoją siedzibę ma nowoczesna księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER. Jej działalność powiązana jest z centrum kulturalnym, które znajduje się na pierwszym piętrze pałacu i które prowadzone jest przez KBF. W Pałacu Potockich odnajdziemy również centrum informacji kulturalnej. Obecnie do Pałacu Potockich przeniesiona jest także działalność wystawiennicza, edukacyjna i wydawnicza Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, ma to związek z modernizacją budynku, który jest stałą siedzibą tej galerii.

Więcej informacji pod adresem https://palacpotockich.krakow.pl/o-palacu/.

Zobacz więcej podobnych postów