Jednym z najczęstszych powodów, przez które ludzie decydują się na skorzystanie z pomocy prawników, jest chęć wzięcia rozwodu. Szczególnie w przypadku, w którym nie chodzi tylko o uzyskanie rozwodu, ale również o konkretny wyrok, np. orzekający o winie współmałżonka. Jak wygląda przygotowanie się do sprawy rozwodowej? Na co możemy liczyć, nawiązując współpracę z prawnikiem?
Nieważne, po której stronie się znajdujesz
Istotną kwestią, o której należy pamiętać, jest fakt, że prawnicy mogą reprezentować zarówno osobę pozwaną, jak i pozywającą. W obu przypadkach istnieje szansa na zakończenie sprawy z satysfakcjonującym nas wynikiem. Ważne jest jednak również, aby zachować realne spojrzenie na sprawę. Jeżeli wiemy, że ponosimy winę za rozpad małżeństwa, ciężej nam będzie wyjść z sytuacji zwycięsko. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się poddać i porzucić nadzieję.
Sprawa rozwodowa – zadania prawnika
Niezależnie od tego, czy planujemy rozwód Kraków, czy gdziekolwiek indziej, sprawy wyglądają podobnie, przez co zadania prawników również są zbliżone. Pierwszym, najważniejszym zadaniem prawnika, jest dokonanie analizy stanu faktycznego i prawnego danej sprawy. Bez realizacji tego kroku, niemożliwe będzie wykonane następnych. Kolejnym krokiem będzie ustalenie z klientem strategii procesowej, tj. ustalenie, do jakiego celu zamierzamy dążyć. Cele mogą dotyczyć którejś z poniższych kwestii:
- kontaktów z potomstwem,
- alimentów,
- podziału praw rodzicielskich,
- winy (możemy uzyskać rozwód bez orzekania o niej, uznając, że ponoszą ją obie strony lub też, że wina leży tylko i wyłącznie po stronie naszej lub współmałżonka)
Kiedy już ustalimy z prawnikiem strategię i będziemy wiedzieli, do jakiego dokładnie celu chcemy dążyć, czas na opracowanie taktyki. Na tym etapie przyjdzie czas na dobranie odpowiedniego materiału dowodowego, a także na zebranie wszystkich istotnych informacji dotyczących małżeństwa i relacji panujących pomiędzy małżonkami. Istotnym elementem będzie również ustalenie, jak wyglądało pożycie podczas trwania małżeństwa (a czasami również przed nim).
Po ustaleniu taktyki procesowej, pora na przygotowanie pisma procesowego. Pierwszym i najważniejszym (o ile to my wychodzimy z inicjatywą rozwodu) jest pozew o rozwód. Podczas sporządzania pism procesowych liczy się ich rzetelność. Aby mogły zostać uznane za rzetelne, niezbędne jest, żeby były rzeczowe i precyzyjne. Ich treść będzie dobierana pod kątem tego, jaki mamy cel oraz jaką strategię procesową obraliśmy. Bardzo ważne jest stworzenie spójnego i precyzyjnego obrazu sytuacji, który pozwoli nam na bycie wiarygodnym w oczach sądu.
Ostatnim etapem sprawy rozwodowej jest rozprawa (lub rozprawy) w sądzie. To właśnie na rozprawie lub rozprawach będziemy mogli osiągnąć postawiony sobie cel i uzyskać orzeczenie o rozwodzie. Na tym etapie należy pamiętać, że dobry prawnik nie będzie się zajmował wyłącznie przemówieniem dowodzącym racji reprezentowanej strony. Do jego zadań należy również dbanie o przebieg procesu oraz wykazywanie się profesjonalizmem podczas przesłuchań –– zarówno świadków, jak i obu stron postępowania. Dopiero połączenie wszystkich tych aspektów da nam pewność, że współpracujemy z wysokiej klasy specjalistą.