Lekarz ortopeda zajmuje się urazami układu mięśniowo-szkieletowego. Koncentruje się na mięśniach, ścięgnach, więzadłach i kościach. Leczy nadwyrężenia, zwichnięcia, złamania, skręcenia i inne kontuzje. Posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania szerokiej gamy zabiegów. Sprawdź, w czym się specjalizuje.
Endoproteza biodra
Jeśli artretyzm, złamanie lub inne schorzenie uszkodziło Twoje biodro, możesz mieć duży problem z chodzeniem, wstawaniem z krzesła, wchodzeniem po schodach i wykonywaniem wielu normalnych czynności. Najczęściej zmagasz się wtedy z bólem i sztywnością stawu biodrowego. Jeśli leki, zmiana stylu życia i stosowanie podpórek do chodzenia, lekarz może zalecić endoprotezoplastykę.
To bezpieczny i skuteczny zabieg, który łagodzi ból, zwiększa zakres ruchu i pomaga wrócić do codziennych zajęć. Zastanawiasz się, kiedy warto skorzystać z takiej opcji leczenia? Zalecenia dotyczące operacji opierają się na bólu i niepełnosprawności pacjenta, a nie na wieku. Chociaż zwykle przeprowadza się ją u osób w wieku 50-80 lat, lekarz ortopeda każdy przypadek ocenia indywidualnie. Zabieg trwa kilka dni i najprawdopodobniej zostaniesz w szpitalu przez kilka dni.
Artroskopia kolana
To popularna procedura chirurgiczna, która umożliwia specjaliście obejrzenie wnętrza stawu kolanowego za pomocą małej kamery. Pomaga mu zdiagnozować i leczyć problemy z kolanem. Postęp technologiczny doprowadził do powstania monitorów i kamer o wysokiej rozdzielczości.
Artroskopię wykonuje się za pomocą małych nacięć. W trakcie zabiegu lekarz ortopeda wprowadza artroskop (mały aparat wielkości ołówka) do stawu kolanowego. Wspomniane urządzenie przesyła obraz do monitora, dzięki czemu specjalista może szczegółowo zobaczyć struktury kolan.
Taki zabieg stosuje się najczęściej w przypadku:
- usunięcia/naprawy rozdartej chrząstki łąkotki,
- rekonstrukcji zerwanego więzadła krzyżowego przedniego,
- przycinania uszkodzonych fragmentów kości lub chrząstki,
- usunięcia luźnych fragmentów kości lub chrząstki,
- usunięcia zapalnej tkanki maziowej.
Operacja stożka rotatorów
Zwykle polega na ponownym przymocowaniu ścięgna do głowy kości ramienia. Jednak częściowe uszkodzenie może wymagać tylko procedury przycinania lub wygładzania, zwanej oczyszczaniem. W przypadku całkowitego uszkodzenia w najgrubszej części ścięgna zszywa się obie strony.
Lekarz może zalecić taką metodę, jeśli ból nie ustępuje po zastosowaniu opcji niechirurgicznych. Utrzymujące się dolegliwości bólowe są głównym wskazaniem do operacji. Na przebieg operacji wpływa wielkość uszkodzenia, anatomia, tkanki ścięgna, jakość kości i doświadczenie specjalisty.
Na czym polega artroskopia barku?
Jeśli szukasz lekarza, który profesjonalnie wykona artroskopię barku, zajrzyj tutaj ortopeda Nowa Huta. Po pierwsze, specjalista wstrzyknie płyn w ramię, by dokładnie zobaczyć wszystkie struktury barku przez artroskop. Następnie wykonuje małe nakłucie w ramieniu. Płyn przepływa przez artroskop, by utrzymać wyraźny obraz i kontrolować ewentualne krwawienie. Obrazy z urządzenia wyświetlane są na monitorze. Dzięki temu lekarz obejrzy wnętrze barku i wszelkie uszkodzenia. Po wyraźnym zidentyfikowaniu problemu wprowadzi inne małe narzędzie przez oddzielne nacięcia, by go rozwiązać.