6 najciekawszych zabytków w Krakowie
Kraków

6 najciekawszych zabytków w Krakowie

Kraków, bardzo często nazywany miastem Kraka, jest magiczną stolicą Małopolski. Niegdyś był stolicą Polski. Znajduje się na południu kraju. Krzyżują się tu ważne trasy kolejowe i samochodowe. Niepowtarzalna atmosfera przyciąga jak magnes. W szczególności można ją wyczuć w kosmopolitycznym centrum miasta. Dlatego chętnie przyjeżdżają tutaj turyści z całego świata.

Kościół Świętej Trójcy

Dominikanie przybyli do Krakowa w 1222 roku, a kościół został zbudowany kilka dekad później. Po pożarze w 1850 roku musiał być przebudowany. Teraz jest uroczą i dużą neogotycką budowlą. Do kościoła przylega klasztorze. W kaplicy znajdują się relikwie świętego Jacka Odrowąża, założyciela tego kompleksu. 

Mimo pożaru gotycki XIV- wieczny portal przetrwał. Zwróć też uwagę na manierystyczną kaplicę Myszkowskich i barokową kaplicę Zbaraskich. 

6 najciekawszych zabytków w Krakowie

Rynek Główny

Znajduje się w sercu Krakowa. Jest największym średniowiecznym rynkiem w Europie. Istnieje od XIII wieku. Ma 40 000 m2 powierzchni. Możesz go śmiało odwiedzić zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem. 

Rynek w kształcie kwadratu jest otoczony kamienicami i kościołami. Znajdują się tutaj też Sukiennice i Kościół Mariacki. Do innych atrakcji możemy zaliczyć romański kościół Św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza i wieża ratuszowa.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na liście najciekawsze krakowskie zabytki można też z pewnością umieścić Uniwersytet Jagielloński i jego Ogród Botaniczny. UJ jest drugim najstarszym uniwersytetem w Europie Środkowej i najstarszym w Polsce.  Kształci się tutaj ponad 100 tysięcy studentów. Uczył się tutaj m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Paweł II. 

Pejzaż Krakowa charakteryzuje się nie tylko licznymi zabytkami, ale również zielonymi terenami. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Znajduje się na wschód od Starego Miasta. Liczy 9,6 ha powierzchni.

Wawel

Znajduje się na lewym brzegu Wisły. To dawna rezydencja królów polskich. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok. Podobnie jak Stare Miasto, Wawel został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kompleks zamkowy ma ponad 1000-letnią historię. Możesz tutaj odkryć różne style, takie jak romantyczny, gotycki, renesansowy i barokowy.

Barbakan

Jest największym tego typu bastionem w Europie. Struktura obronna przed starym murem miejskim pochodzi z 1498/1499. Została zbudowana z cegły. Wówczas był głównie wykorzystywany jako bastion armatni. Obecnie znajduje się tu oddział Muzeum Historyczne Krakowa. 

6 najciekawszych zabytków w Krakowie

Muzeum Etnograficzne

Seweryn Udziela, folkolorysta i nauczyciel, w 1911 roku założył w Ratuszu Staromiejskim Muzeum Etnograficzne. Nie jest zbyt popularne, ale każdy, kto go odwiedzi, jest nim zachwycony. Urocze, ekscentryczne i pełne detali muzeum odzwierciedla życie na polskiej wsi w XIX wieku.

Możesz tutaj zobaczyć wystrój wiejskiej chaty, tradycyjne stroje, eksponaty z polskich obrzędów i zwyczajów ludowych oraz bogatą kolekcję polskiej sztuki ludowej. W sumie znajduje się tu 80 tysięcy przedmiotów, w tym niektóre artefakty z krajów słowiańskich.

Zobacz więcej podobnych postów