To pasmo górskie w południowo-wschodniej Polsce. Jako jedno z ostatnich europejskich niezurbanizowanych obszarów górskich porośniętych naturalnych lasami, Bieszczady zawsze przyciągały osoby szukające wolności, twardych mężczyzn i samotników.
Sanok
To urocze, klimatyczne miasto w południowo-wschodniej Polsce. Liczy 38 tysięcy mieszkańców. Znajduje się nad rzeką San, około 52 km na południe od Przemyśla. Historia Sanoka sięga prawie 1000 lat, kiedy było częścią średniowiecznego szlaku handlowego. Do popularnych atrakcji możemy zaliczyć Muzeum Budownictwa Ludowego, Zamek i Stare Miasto. W regionie znajduje się również 70-kilometrowy szlak dla pieszych i rowerzystów.
Od dawna przyciąga turystów bliskością Bieszczad i Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jest głównym ośrodkiem kulturalnym, przemysłowym i transportowym regionu. Przyciąga turystów, którzy lubią wspinaczkę górską. Do Sanoka przyjeżdżają też chętnie historycy, by zobaczyć największą i najcenniejszą w Polsce kolekcję ikon religijnych. Miasto stanowi naturalną bramę Bieszczad.
Wetlina
Ta niewielka wioska jest idealnym miejscem dla aktywnych turystów. Znajduje się nad potokiem Wetlina. Przyciąga miłośników górskich wędrówek i sportów zimowych. To również świetna baza wypadowa na Ukrainę i Słowację.
Przez wieś przebiega wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Ponadto wokół Wetliny wytyczonych jest około 20 km tras narciarskich.
Ustrzyki Dolne
To popularny kurort w Bieszczadach. Panuje tu wyjątkowy mikroklimat. Można cieszyć się czystym, górskim powietrzem. W regionie znajduje się wiele wyciągów narciarskich. Ustrzyki Dolne przyciągają zarówno miłośników narciarstwa, jak i pieszej turystyki. Wytyczonych jest pięć szlaków pieszych.
Często nazywane są zimową stolicą Podkarpacia. Główną atrakcją jest Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Oprócz tego można zobaczyć:
- neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z początku XX wieku,
- murowana cerkiew greckokatolicka z 1874 roku,
- budynek dawnej synagogi z 1870 roku,
- stary cmentarz żydowski z XVIII wieku.
Jezioro Solińskie
Jeśli nie lubisz się wspinać, solina na pewno Ci się spodoba. To jedna z najsłynniejszych miejscowości wypoczynkowych, podobnie jak Polańczyk. Jeżeli szukasz spokojniejszego miejsca, zwróć uwagę na Myczkowce.
Oprócz wypoczynku nad wodą i kąpieli zalew oferuje rejsy wycieczkowe. To również świetne miejsce dla miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Największą atrakcją jest zapora, z której rozpościera się wspaniały widok na zalew.
Jezioro Solińskie to zbiornik o długości 27 m i głębokości 60 cm. Powstało w 1968 roku. Jest największym sztucznym jeziorem w Polsce oraz najważniejszym ośrodkiem sportów wodnych i rekreacji w Bieszczadach.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lesku
To najstarszy kościół w Bieszczadach. Znajduje się na północny zachód od centrum miasta. Został zbudowany w 1539 roku. Wciąż można zobaczyć wiele gotyckich elementów, w tym wschodni portal. Wolnostojąca barokowa dzwonnica została dodana w połowie XVIII wieku.